Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Bawaria rozważa przywrócenie kontroli na granicy z Austrią

0
Podziel się:

Niemiecki land Bawaria chce przywrócenia w razie potrzeby kontroli na granicy
niemiecko-austriackiej, aby powstrzymać napływ do Niemiec tunezyjskich imigrantów - zapowiedział
bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann.

Niemiecki land Bawaria chce przywrócenia w razie potrzeby kontroli na granicy niemiecko-austriackiej, aby powstrzymać napływ do Niemiec tunezyjskich imigrantów - zapowiedział bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann.

W rozmowie z tygodnikiem "Welt am Sonntag" zagroził on, że wprowadzenie kontroli granicznych może być niezbędne, jeśli władze Włoch będą wydawać wizy obszaru Schengen tunezyjskim uchodźcom, którzy dostają się przez Morze Śródziemne na włoską wyspę Lampedusa.

"Przywrócenie kontroli granicznych jest ostatecznym środkiem. Nie zgodzimy się na to, by włoski rząd po prostu uznał Tunezyjczyków za turystów i w ten sposób wysyłał ich do innych krajów" - powiedział Herrmann.

Przyznał, że przywrócenie kontroli granicznych obciążyłoby stosunki między Niemcami a Włochami. "Dlatego oczekujemy od premiera Silvio Berlusconiego, że jego kraj sam rozwiąże problem imigrantów i nie będzie zrzucał tej sprawy na inne kraje UE" - dodał bawarski polityk. Jego zdaniem Berlusconi powinien konsekwentnie odsyłać imigrantów zarobkowych z powrotem do ich krajów ojczystych, a Włochy są tak dużym państwem, że mogą przyjąć 23 tysiące tunezyjskich imigrantów.

Niemcy oraz Francja zaprotestowały przeciwko planom włoskiego rządu, który zapowiedział przyznawanie tymczasowego prawa pobytu nielegalnym imigrantom z Tunezji, deklarującym wolę udania się do innego kraju europejskiego. Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji wydało już wewnętrzny okólnik o zaostrzeniu kontroli granicznych wobec imigrantów.

Od czasu obalenia w styczniu tego roku prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego na włoską wyspę Lampedusa dotarło na łodziach ponad 20 tysięcy nielegalnych imigrantów, głównie Tunezyjczyków. Władze w Rzymie mówią o kryzysie imigracyjnym i apelują do UE o solidarną pomoc w rozwiązaniu problemu. W poniedziałek kryzysem zajmą się ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii na spotkaniu w Luksemburgu.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)