Notowania

wiadomości
02.12.2013 14:33

Niemcy: Brok nie wyklucza przyspieszonych wyborów na Ukrainie

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok uznał w poniedziałek za możliwe przeprowadzenie przyspieszonych wyborów prezydenckich na Ukrainie, zastrzegając, że Wiktor Janukowycz nie zgodzi się na nie dobrowolnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok uznał w poniedziałek za możliwe przeprowadzenie przyspieszonych wyborów prezydenckich na Ukrainie, zastrzegając, że Wiktor Janukowycz nie zgodzi się na nie dobrowolnie. *

Brok wyraził nadzieję, że prezydent Janukowycz potraktuje poważnie demonstracje zwolenników UE i umożliwi otwarcie swego kraju na Europę. "Najlepiej byłoby, gdyby połączył to z przyspieszonymi wyborami prezydenckimi" - zaznaczył niemiecki eurodeputowany w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk.

W rozmowie z PAP Brok wyjaśnił, że nie sądzi, iż ukraiński prezydent odważy się dobrowolnie na taki krok. Jednak w przypadku, gdyby erozja władzy prezydenckiej pogłębiała się i deputowani Partii Regionów zaczęli przechodzić na drugą stronę, Janukowycz mógłby dojść do wniosku, że wybory są jedyną możliwością przywrócenia legitymizacji jego władzy - powiedział Brok.

Wybory prezydenckie na Ukrainie mają odbyć się w 2015 roku.

Pytany o możliwość unijnych sankcji wobec Ukrainy, Brok zastrzegł, że nie mogłyby on dotknąć mieszkańców kraju, którzy "są po właściwej stronie". Jednak ci, którzy stosują przemoc, urządzają prowokacje, dowodzą siłami policyjnymi, nie będą w UE mile widziani.

Brok nazwał postępowanie Rosji wobec Ukrainy "nową formą doktryny Breżniewa". Wywieranie presji na ludzi, którzy chcą podjąć wolną decyzję, to "klasyczna metoda sowiecka" - powiedział eurodeputowany.

Z Berlin Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz