Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Bundesrat przyjął ustawy kompetencyjne

0
Podziel się:

Druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, przyjęła w piątek ustawy
kompetencyjne konieczne do zakończenia przez Niemcy procesu ratyfikacji unijnego Traktatu
Lizbońskiego. Ustawy, które wzmacniają wpływ parlamentu na politykę europejską, zostały poparte
przez przedstawicieli wszystkich 16 krajów związkowych Niemiec.

Druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, przyjęła w piątek ustawy kompetencyjne konieczne do zakończenia przez Niemcy procesu ratyfikacji unijnego Traktatu Lizbońskiego. Ustawy, które wzmacniają wpływ parlamentu na politykę europejską, zostały poparte przez przedstawicieli wszystkich 16 krajów związkowych Niemiec.

8 września ustawy kompetencyjne zostały uchwalone przez Bundestag.

Decyzja Bundesratu otwiera drogę do podpisania nowego traktatu UE przez prezydenta Niemiec Horsta Koehlera jeszcze przed planowanym na 2 października drugim referendum ratyfikacyjnym w Irlandii; w zeszłym roku Irlandczycy odrzucili traktat.

Zwiększenie roli parlamentu w polityce europejskiej nakazał pod koniec czerwca Federalny Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu o zgodności nowego unijnego traktatu z niemiecką ustawą zasadniczą.

W myśl nowych ustaw rząd federalny będzie wyczerpująco i możliwie szybko informował Bundestag o zamierzeniach dotyczących polityki europejskiej. Stanowisko parlamentu powinno być podstawą dla działań rządu, ale ten będzie miał możliwość odstąpienia od wytycznych parlamentu w przypadku zaistnienia istotnych powodów.

Bundestag będzie też m.in. wyrażał zgodę w przypadku przeniesienia kompetencji na UE w takich dziedzinach jak prawo karne, polityka obronna, ochrona środowiska, prawo rodzinne w aspekcie transgranicznym czy prawo pracy i sprawy socjalne, a także w przypadku zastosowania tzw. klauzuli elastyczności, która daje UE możliwość podejmowania działań w sferach nieprzewidzianych traktatem.

Według komentatorów, nowe uprawnienia niemieckiego parlamentu ograniczą pole manewru rządu federalnego na forum UE, jednak nie będą stanowić blokady.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)