Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Była terrorystka podejrzana o zamach sprzed ponad 30 lat

0
Podziel się:

Była terrorystka Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Verena Becker mogła być
zamieszana w zamach na niemieckiego prokuratora generalnego Siegfrieda Bubacka w 1977 roku.
Prokuratura federalna poinformowała w czwartek, że na liście, w którym RAF przyznał się do tego
zamachu, znaleziono ślady DNA Becker.

Była terrorystka Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Verena Becker mogła być zamieszana w zamach na niemieckiego prokuratora generalnego Siegfrieda Bubacka w 1977 roku. Prokuratura federalna poinformowała w czwartek, że na liście, w którym RAF przyznał się do tego zamachu, znaleziono ślady DNA Becker.

Policja przeprowadziła w czwartek rewizję w mieszkaniu byłej terrorystki, ale nie wiadomo, z jakim rezultatem.

W jednym przypadku analiza przeprowadzona przez Federalny Urząd Kryminalny potwierdziła ponad wszelką wątpliwość, że materiał genetyczny, którego ślady znaleziono na jednej z wielu kopert z listami RAF, należy do Becker. W przypadku dwóch innych kopert zabrakło potwierdzenia, ale też nie udało się wykluczyć, że chodzi o DNA byłej terrorystki.

Frakcja Czerwonej Armii powstała w 1970 roku w wyniku radykalizacji części uczestników trwających od 1967 roku studenckich protestów, skierowanych przeciwko wojnie w Wietnamie, a także obecności byłych nazistów w życiu politycznym i gospodarczym RFN.

Do założycieli skrajnie lewicowej organizacji, uznającej przemoc za uprawniony instrument rewolucyjnego działania, należeli Andreas Baader, Gudrun Ensslin i Ulrike Meinhof. W terrorystycznych zamachach RAF zginęły 34 osoby. Śmierć poniosło równocześnie 27 terrorystów. W 1998 roku organizacja się rozwiązała.

W grudniu 2008 roku na wolność wyszedł po 26 latach były terrorysta RAF Christian Klar, skazany za współudział w zastrzeleniu Siegfrieda Bubacka i prezesa Dresdner Bank Juergena Ponto oraz w porwaniu i następnie zamordowaniu szefa związku pracodawców Hannsa Martina Schleyera.

Zamachy te, dokonane na przestrzeni niecałych siedmiu miesięcy w 1977 roku, stanowiły kulminację walki RAF z zachodnioniemieckim porządkiem konstytucyjnym.

Do dziś nie wiadomo, który z terrorystów oddał jadąc motocyklem serię śmiercionośnych strzałów do Bubacka, ani kto zamordował Schleyera. Przez cały okres swego uwięzienia Klar konsekwentnie odmawiał zeznań na ten temat. (PAP)

az/ mc/ 4603133 4603225,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)