Notowania

niemcy
31.05.2010 11:11

Niemcy chcą wspierać modernizację Rosji

Współpracę zapowiadają szefowie dyplomacji Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

*Wspólne działania zapowiadają szefowie dyplomacji Rosji i Niemiec Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow. *

_ Chcemy stworzyć na kontynencie europejskim obszar stabilności i bezpieczeństwa bez linii podziału i rozgraniczeń _ - piszą politycy na łamach niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung. W ich opinii należy jak najlepiej wykorzystać _ ogromny potencjał, wypływający ze ścisłej współpracy niemiecko-rosyjskiej _.

_ Naszym narodom udało się wyciągnąć naukę z ciemnych rozdziałów naszej wspólnej historii _ - oceniają szefowie MSZ Niemiec i Rosji._ - Tego rodzaju partnerstwo oznacza też w dużej mierze umiejętność rozmawiania otwarcie na temat różnic zdań _ - dodają.

Według ministrów _ istotnym wkładem _ w rozpoczęcie dialogu na temat stworzenia w Europie obszaru stabilności i bezpieczeństwa bez linii podziałów i odgraniczania kogokolwiek była rosyjska inicjatywa w sprawie zawarcia traktatu o bezpieczeństwie europejskim.

_ Zgadzamy się co do tego, że bezpieczeństwo jednego państwa nie może być zapewnione kosztem innego państwa - jest uzależnione od możliwie najwyższego stopnia bezpieczeństwa sąsiada. Dlatego chcemy wspólnego szerokiego dialogu o bezpieczeństwie europejskim. Chodzi o to, by lepiej zrozumieć różne stanowiska w tej sprawie i przezwyciężyć rozbieżności _ - piszą Westerwelle i Ławrow.

Szefowie dyplomacji pogłębienie współpracy w ramach ogłoszonego kilka lat temu niemiecko-rosyjskiego _ partnerstwa dla modernizacji _ na takie obszary, jak prawo gospodarcze i administracyjne oraz walka z korupcją. _ Perspektywa ułatwień w podróżowaniu między Niemcami i Rosją - osadzona w europejskich ramach - jest również ważnym elementem wymiany i bliskich więzi między naszymi krajami _ - dodają ministrowie.

Jak podkreślają, bilateralne doświadczenia obu państw we współpracy modernizacyjnej stały się wzorem dla inicjatywy _ Partnerstwo dla Modernizacji _ pomiędzy całą UE a Rosją; jest to temat rozpoczynającego się w poniedziałek wieczorem szczytu UE-Rosja w Rostowie nad Donem.

_ Partnerstwo dla modernizacji nie jest celem samym w sobie. Służy Europie, która opiera się na szerokiej współpracy bez linii podziałów, wspólnocie demokratycznych, praworządnych porządków społecznych ze zróżnicowanymi gospodarkami rynkowymi oraz wysokim standardem życia _ - podkreślają Ławrow i Westerwelle.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chodorkowskiego aresztowano bo tak chciał Putin ]( http://news.money.pl/artykul/chodorkowskiego;aresztowano;bo;tak;chcial;putin,220,0,624348.html )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz