Notowania

demjaniuk
13.05.2011 18:35

Niemcy: Demjaniuk wyszedł już z więzienia

Trwają intensywne poszukiwania domu opieki, który przyjąłby Ukraińca i zapewnił mu opiekę medyczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były strażnik w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze John Demjaniuk, skazany wczoraj za udział w zagładzie Żydów, opuścił monachijskie więzienie Stadelheim - poinformował dyrektor więzienia Michael Stumpf.

Na prośbę Demjaniuka nie ujawniono, dokąd udał się po opuszczeniu więzienia. Kilka godzin wcześniej informowano, że trwają intensywne poszukiwania domu opieki, który przyjąłby Demjaniuka i zapewnił mu opiekę medyczną. - _ Nie możemy zostawić 91-letniego człowieka na ulicy i powiedzieć mu "cześć _" - powiedział wicedyrektor więzienia Stadelheim Jochen Menzel, cytowany przez dpa. Demjaniuk nie może wrócić do rodziny w Ohio w USA. Został pozbawiony amerykańskiego obywatelstwa i jest bezpaństwowcem.

W czwartek monachijski sąd skazał Demjaniuka na karę pięciu lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, zgładzonych w Sobiborze w 1943 r. Sędzia uznał za udowodnione, że pochodzący z Ukrainy Demjaniuk był wachmanem w Sobiborze od marca do września 1943 r.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sąd nakazał uwolnienie skazanego ze względu na jego podeszły wiek i brak możliwości ucieczki. Na wolności Demjaniuk ma oczekiwać na rozpatrzenie apelacji od wyroku, co - zdaniem jego adwokata - może potrwać dwa lata. Demjaniuk przebywał w monachijskim więzieniu od chwili jego ekstradycji z USA dwa lata temu, 12 maja 2009 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t127618.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;wyroki;za;kradziez;napisu;z;auschwitz,62,0,745534.html) Są wyroki za kradzież napisu z Auschwitz Szwed, który zlecił kradzież napisu z obozu koncentracyjnego dostał 2 lata i 8 miesięcy więzienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t139283.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukrainski;zbrodniarz;osadzony;i;skazany,134,0,828038.html) Ukraiński zbrodniarz osądzony i skazany John Demjaniuk został uznany za winnego współudziału w zamordowaniu blisko 28 tysięcy Żydów w obozie w Sobiborze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanin;skazany;na;kubie;na;15;lat,131,0,792963.html) Amerykanin skazany na Kubie. Na 15 lat Pracownik kontraktowy Alan Gross został oskarżony o działalność antypaństwową.
Tagi: demjaniuk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz