Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy dobrze odebrały propozycję Putina

0
Podziel się:

Niemieccy politycy zareagowali na ogół pozytywnie na ofertę prezydenta Rosji - wspólnego wykorzystania stacji radarowej na terenie Azerbejdżanu do ochrony przed Iranem.

Niemcy dobrze odebrały propozycję Putina
(PAP)

Niemieccy politycy zareagowali na ogół pozytywnie na ofertę prezydenta Rosji Władimira Putina, który podczas szczytu G8 w Heiligendamm zaproponował Stanom Zjednoczonym wspólne wykorzystanie stacji radarowej na terenie Azerbejdżanu do ochrony przed ewentualnym atakiem rakietowym z Iranu.

Minister obrony Franz Josef Jung (CDU)
powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety "Bild": "Propozycja Putina pokazuje, że Rosja jest najwidoczniej przekonana o konieczności ochrony przed rakietami".

Szef niemieckiego resortu obrony zapowiedział, że rosyjska oferta dotycząca tarczy będzie w przyszłym tygodniu przedmiotem wspólnej dyskusji zarówno w NATO, jak i na forum Rady NATO-Rosja.

Przewodniczący SPD Kurt Beck uznał rosyjską propozycję za "zasługującą na zbadanie". "W ten sposób można by uniknąć nowego wyścigu zbrojeń i rozejścia się Europy" - wyjaśnił przebywający w stolicy Ruandy Kigali, szef SPD. O jego wypowiedzi poinformowała agencja DPA.

_ Szef bawarskiej CSU, premier Bawarii Edmund Stoiber ocenił, że inicjatywa Putina jest "zaskakująca, ale pozytywna". _

W wypowiedzi dla tygodnika "Der Spiegel" Stoiber podkreślił, że Niemcy są żywotnie zainteresowane prawdziwym partnerstwem z Rosją.

"Wspólna tarcza obronna państw NATO i Rosji przeciwko rakietom z Iranu i Korei Północnej byłaby z pewnością lepszym pomysłem niż czysto amerykańskie rozwiązanie w Europie Wschodniej" - oznajmił premier Bawarii.

Jego zdaniem, na ten wariant nie zgodzą się Rosjanie, a w dodatku Europa mogłaby ulec wewnętrznemu podziałowi.

_ Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało propozycję Putina za "sygnał dialogu i odprężenia". _Odmienne stanowisko zajął deputowany CDU Karl-Theodor zu Guttenberg. Jego zdaniem, taktyczny zwrot Putina może być "podstępem".

"Der Spiegel", pisząc o reakcjach na ofertę Putina, podkreśla, że George W.Bush, człowiek "znany z jasnych wypowiedzi", sprawiał w Heiligendamm "dziwnie niezdecydowane wrażenie".

"Uśmiechał się jak zwykle, jednak stojąc obok Putina i zdając relację ze wspólnych rozmów nie był w stanie zająć jasnego stanowiska" - czytamy w artykule.

Tygodnik uznał rosyjską propozycję za "sprytne polityczne posunięcie". Po kilku miesiącach mówienia "nie", Putin "przeszedł do ofensywy". "Teraz kolej na Amerykanów, którzy dotychczas wzywali Moskwę do współpracy. Już choćby z tego powodu szorstkie odrzucenia oferty nie wchodzi w rachubę" - uważa "Der Spiegel".

ZOBACZ TAKŻE:
Ławrow: przerwać negocjacje w sprawie tarczyWedług tygodnika, Moskwa chce pokrzyżować amerykańskie plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Jednak funkcja stacji w Azerbejdżanie jest inna niż radaru planowanego w Czechach - zauważa autor.

Radar w azerbejdżańskiej Gabali służy wczesnemu ostrzeganiu przed atakiem. Natomiast zadaniem radaru na terenie Czech ma być kierowanie ogniem, czyli wykrycie nadlatującej rakiety i przekazanie danych do Polski, gdzie stacjonowałyby rakiety przechwytujące.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)