Notowania

niemcy
16.12.2010 21:09

Niemcy: EBC zwiększa swój kapitał

Europejski Bank Centralny zapowiedział w czwartek we Frankfurcie nad Menem niemal dwukrotne zwiększenie swego kapitału zakładowego, by lepiej zabezpieczyć się na wypadek strat związanych z zakupem obligacji państw strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Europejski Bank Centralny zapowiedział w czwartek we Frankfurcie nad Menem niemal dwukrotne zwiększenie swego kapitału zakładowego, by lepiej zabezpieczyć się na wypadek strat związanych z zakupem obligacji państw strefy euro. *

Kapitał akcyjny Europejskiego Banku Centralnego, na który składają się udziały narodowych banków centralnych, wzrośnie z dniem 29 grudnia z obecnych 5,8 mld euro do 10,8 mld euro. To pierwsza taka podwyżka od 12 lat.

EBC uzasadnił swą decyzję wahaniami na rynkach finansowych, obejmującymi kursy walut, oprocentowanie papierów wartościowych i cenę złota, a także zwiększonym ryzykiem kredytowym. Zdaniem zarządu banku, zwiększenie kapitału jest w perspektywie długoterminowej posunięciem sensownym ze względu na rozrost systemu finansowego w minionych latach.

Od maja EBC skupił za 72 mld euro obligacje krajów borykających się z problemami zadłużenia, takich jak Grecja, Irlandia i Portugalia.

Europejski Bank Centralny ogłosił zwiększenie swego kapitału w dniu, gdy zgromadzeni na szczycie UE w Brukseli szefowie państw i rządów dyskutują o sposobach walki z kryzysem w strefie euro. (PAP)

awi/ dmi/ ro/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz