Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
24.10.2008 12:24

Niemcy: Europa potrzebuje dyrektoriatu silnych państw

Dowodzi tego kryzys finansowy i wojna w Gruzji - pisze Sueddeutsche Zeitung.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kryzys finansowy i wojna w Gruzji pokazały, że Unia Europejska potrzebuje dyrektoriatu w pozytywnym znaczeniu tego słowa - ocenia w piątek niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Jak podkreśla gazeta, najsilniejsze państwa UE muszą na trwale zostać związane europejską odpowiedzialnością. Dodaje, że słuszna jest propozycja prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dotycząca powołania gospodarczego rządu strefy euro.

_ - Wojna w Gruzji i kryzys finansowy wzbudziły nowe wątpliwości co do konstrukcji Europy - _ pisze komentator _ Sueddeutsche Zeitung _ Martin Winter. _ - Z pewnością Europejczycy bardzo dobrze poradzili sobie z oboma kryzysami. Lecz siłę, jaka leży w ich jedności, udaje im się zmobilizować tylko wówczas, gdy przypadkiem rotacyjne przewodnictwo w UE sprawuje duże państwo członkowskie ze zdecydowanym szefem rządu na czele _.

Według Wintera bez Sarkozy'ego UE nie zdołałaby przyjąć wspólnego stanowiska ani w sprawie Gruzji, ani wobec załamania na rynkach. Z kolei wiosną zeszłego roku - ocenia komentator - UE miała to szczęście, że na jej czele stały Niemcy i kanclerz Angela Merkel, która jako jedyna mogła doprowadzić do kompromisu w sprawie Traktatu Lizbońskiego.

- _ Zarówno Czesi, którzy 1 stycznia 2009 roku przejmą przewodnictwo UE od Francji, jak i następna w kolejności Szwecja nie byłyby w stanie doprowadzić do przyjęcia wspólnej europejskiej odpowiedzi na oba niedawne kryzysy. Nie dlatego że brakuje im woli, ale dlatego że nie odgrywają żadnej roli w wielkiej grze globalnej polityki _ - ocenia _ SZ _.

Jak podkreśla, Unia i Komisja Europejska w Brukseli jest silna tylko w takim stopniu, na jaki pozwolą jej kraje członkowskie. Według dziennika gdyby we wrześniu 2001 roku, w chwili zamachów na USA, na czele UE stało któreś z dużych państw - jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania - istniałyby większe szanse na uzgodnienie wspólnej pozycji krajów Wspólnoty wobec terroryzmu.

_ - Europejczycy potrzebują trwałego silnego przywództwa. To znaczy takiego, w którym duże państwa przejmują europejską odpowiedzialność _ - ocenia _ SZ _.

Według komentatora dziennika nawet przewidywany w Traktacie Lizbońskim prezydent UE nie spełni tej roli, jaką odgrywają duże kraje członkowskie. - _ To pan bez ziemi - były szef rządu i z dużym prawdopodobieństwem przedstawiciel któregoś ze średnich bądź małych krajów Unii _ - pisze Winter.

Jak dodaje, _ obawa małych krajów przed panowaniem wielkich jest nieuzasadniona _. _ Dzięki silnej Europie korzystają wszyscy. Lecz gdy duże kraje działają w pojedynkę, szkody odczuwają przede wszystkim mniejsze państwa. Sarkozy to polityk, który denerwuje. I z pewnością nie zaniedbuje francuskich interesów w UE. Lecz stawia właściwe pytania. Pytania, które narzuca rzeczywistość i których nie można lekceważyć _ - ocenia dziennik.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz