Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Fala kulminacyjna na Łabie zbliża się do Magdeburga

0
Podziel się:

#
aktualne dane z Magdeburga, ewakuacja Wittenberge, zapowiedź wizyty prezydenta
#

# aktualne dane z Magdeburga, ewakuacja Wittenberge, zapowiedź wizyty prezydenta #

09.06. Berlin (PAP) - Fala kulminacyjna na Łabie zbliża się do stolicy Saksonii-Anhaltu Magdeburga. Stan wody w rzece wzrósł w sobotę wieczorem do 7,40 m, 70 centymetrów powyżej poziomu z "powodzi stulecia" w 2002 roku. Z Magdeburga i Wittenberge ewakuowano tysiące mieszkańców.

Na terenie Saksonii-Anhalt i Brandenburgii, przez które przepływa Łaba, sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiedzieli kolejną falę opadów na południu i wschodzie kraju.

Burmistrz Magdeburga Lutz Truemper ostrzegł mieszkańców, że czeka ich "dramatyczny koniec tygodnia". W części miasta przerwano ze względów bezpieczeństwa dostawy energii elektrycznej. Z najbardziej zagrożonych dzielnic Magdeburga ewakuowano kilka tysięcy osób, w tym pensjonariuszy domu starców.

Wieczorem władze położonej bardziej na północ miejscowości Wittenberge ze względu na zagrożenie powodzią podjęły decyzję o ewakuacji 1500 mieszkańców Starego Miasta. O 19.15 stan Łaby w tym miejscu osiągnął historyczny poziom 7,45 metrów - wyżej niż rekordowa wysokość rzeki z 1880 roku. Poziom wody w rzece podnosi się o pięć do dziesięciu centymetrów na godzinę - podała agencja dpa. Sztab kryzysowy obawia się, że we wtorek woda przekroczy poziom 8 metrów.

Krytyczna sytuacja panuje w miejscu ujścia Soławy do Łaby. Sztab kryzysowy poinformował, że na północ od miejscowości Klein-Rosenburg grozi przerwanie wału przeciwpowodziowego na długości 150 metrów. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zostali wezwani do natychmiastowego opuszczenia zagrożonego terenu. Apel dotyczy 3000 osób.

Na nadejście fali powodziowej przygotowują się Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia na północy Niemiec. Łaba wpada do Morza Północnego. W walce żywiołem na terenie Niemiec bierze udział 70 tys. strażaków i 11 tys. żołnierzy Bundeswehry.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck odwiedzi w niedzielę tereny zniszczone przez powódź. Ma spotkać się z powodzianami w Halle i Miśni.

Jak poinformował sztab antykryzysowy, sytuacja w Bitterfeld nad Muldą i Halle nad Soławą ustabilizowała się. W ciągu ubiegłej doby poziom Soławy w Halle spadł o pół metra. W Saksonii, która mocno ucierpiała wskutek powodzi, 12 tys. osób nadal nie może powrócić do swoich mieszkań. W Dreźnie 5000 osób nadal nie ma prądu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)