Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: "FTD": Europie grożą ograniczenia w dostawach gazu z Rosji

0
Podziel się:

21.3.Berlin (PAP) - Europie grożą w przyszłości ze względu
na nieszczelność systemu przesyłowego ograniczenia w dostawach
rosyjskiego gazu - podał we wtorek niemiecki dziennik "Financial
Times Deutschland".

21.3.Berlin (PAP) - Europie grożą w przyszłości ze względu na nieszczelność systemu przesyłowego ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu - podał we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

Gazeta powołuje się na opinię dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Claude'a Mandila, który w poufnym piśmie ostrzegł ministrów ds. energii krajów G7, że "za kilka lat Gazprom będzie miał trudności z wywiązaniem się z istniejących umów". Różnica między zobowiązaniami a możliwościami eksportowymi może osiągnąć poziom 80 do 90 mld metrów sześciennych - czytamy.

W 2005 r. Gazprom wyeksportował 171 mld metrów sześciennych gazu. Niemcy są największym odbiorcą rosyjskiego gazu (40 mld m6).

Mandil zwrócił uwagę, że w 2004 r. Rosja straciła podczas transportu gazu 70 mld metrów sześciennych tego surowca. Zdaniem IEA, stosując lepszą technikę można by uratować prawie połowę - 30 mld metrów sześciennych gazu.

Pragnący zachować anonimowość ekspert ds. energii potwierdził "FTD" fakt istnienia problemu. "Rosyjski system energetyczny jest kruchy. To może prowadzić do napięć w zaopatrzeniu w gaz". Komisja Europejska uważa, że Rosja powinna zainwestować w modernizację systemu wydobycia i przesyłu gazu.

IEA ostrzega równocześnie przed uzależnieniem Europy od rosyjskich dostaw gazu, zwracając uwagę, że kontrolowany przez państwo Gazprom umacnia monopolistyczną pozycję. Na swojej stronie internetowej IEA podkreśla, że Europejczycy mogą kupować gaz z Rosji tylko wtedy, gdy zgodę na to wyrazi Gazprom. Taka sytuacja narusza europejskie bezpieczeństwo energetyczne.

Gazprom bagatelizuje zagrożenia. Dyrektor firmy ZMB, będącej spółką-córką Gazpromu w Berlinie, Claus Bergschneider powiedział "FTD", że niemieckie koncerny nie podjęłyby współpracy z Gazpromem przy budowie Gazociągu Północnego, gdyby miały wątpliwości co do solidności rosyjskiego koncernu. Sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki Georg Wilhelm Adamowitsch podkreślił, że dotychczas strona rosyjska zawsze dotrzymywała umów.

Jacek Lepiarz (PAP)

kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)