Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy i Francja zapewniają o współpracy w walce z kryzysem euro

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy uzgodnili
w czwartek, że będą blisko współpracować w sprawie walki z kryzysem euro oraz regulacji
międzynarodowych rynków finansowych - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy uzgodnili w czwartek, że będą blisko współpracować w sprawie walki z kryzysem euro oraz regulacji międzynarodowych rynków finansowych - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Według komunikatu rzecznika przywódcy przeprowadzili w czwartek wyczerpującą rozmowę telefoniczną. 7 czerwca Sarkozy przyjedzie do Berlina na konsultacje przed szczytem UE oraz spotkaniami G-8 i G20.

"Uzgodniono, że Francja i Niemcy będą ściśle konsultować się podczas rozpoczynających się w piątek 21 maja prac grupy roboczej UE, która zajmie się propozycjami wzmocnienia stabilności strefy euro" - poinformował Wilhelm.

W środę doszło do zgrzytu między Paryżem a Berlinem, po tym gdy niemiecki Federalny Nadzór Finansowy na własną rękę wprowadził zakaz spekulacyjnych transakcji obliczonych na zniżkę notowań obligacji państw strefy euro.

Francuska minister gospodarki Christine Lagarde, jak również przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrazili rozczarowanie, że Berlin nie skonsultował z partnerami tego posunięcia.

W minionych miesiącach Francja i Niemcy różniły się również w sprawie działań UE wobec kryzysu zadłużenia w Grecji.

W czwartek jednak Lagarde oraz Sarkozy zapewniali, że pomiędzy Francją a Niemcami nie ma konfliktów.

Francuski prezydent ogłosił, że - wzorem Niemców - Francja wprowadzi do konstytucji limit długu publicznego, instrument wymuszający na rządach dyscyplinę budżetową.

Niemiecki "hamulec zadłużenia", zapisany w konstytucji, przewiduje, że zobowiązania finansowe netto zaciągane przez państwo nie mogą przekroczyć 0,35 proc. produktu krajowego brutto. Reguła ta zacznie obowiązywać od 2016 r.

Rząd w Berlinie proponuje, by podobne rozwiązanie przyjęły pozostałe państwa strefy euro.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ jo/ mc/

kryzys
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)