Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
16.09.2006 18:16

Niemcy: Kanclerz Merkel broni papieża

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę broniła papieża Benedykta XVI przed oskarżeniami o przypuszczenie przez niego ataku na islam w przemówieniu wygłoszonym na uniwersytecie w Ratyzbonie, którym Ojciec Święty wywołał falę niezadowolenia muzułmanów na całym świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę broniła papieża Benedykta XVI przed oskarżeniami o przypuszczenie przez niego ataku na islam w przemówieniu wygłoszonym na uniwersytecie w Ratyzbonie, którym Ojciec Święty wywołał falę niezadowolenia muzułmanów na całym świecie. *

Merkel powiedziała w wywiadzie dla gazety "Bild", że papież wzywał do dialogu z innymi religiami, ale jego uwagi zostały źle zrozumiane. Powiedziała:" Ktokolwiek krytykuje papieża, nie zrozumiał celu jego przemówienia".

W wykładzie poświęconym stosunkowi wiary i rozumu papież - jak pisze Reuters - wydawał się przyjmować pogląd, odrzucany przez większość muzułmanów, że we wczesnym okresie muzułmanie wiarę swoją szerzyli przemocą.

"Było to zaproszenie do dialogu między religiami i papież wyraźnie opowiadał się za takim dialogiem, co również ja popieram i uważam za sprawę pilną i konieczną" - oświadczyła Merkel. "To, co Benedykt XVI podkreślił, to istotne i bezkompromisowe odrzucenie wszelkich form przemocy w imię religii" - powiedziała kanclerz Niemiec.

Tymczasem przewodniczący Niemieckiej Rady Muzułmanów Ayyub Axel Koehler powiedział w sobotę gazecie "Neue Presse", że papież powinien przeprosić muzułmanów; przyniosłoby to jego zdaniem "rozładowanie napięcia" i oczyściłoby sytuację.

Z kolei prominentny saudyjski duchowny Salman al-Odeh powiedział: "Jak może papież dawać do zrozumienia, że to muzułmanie są twórcami terroryzmu na świecie, podczas gdy to zwolennicy chrześcijaństwa dokonują agresji w każdym kraju muzułmańskiego świata?". "Kto zaatakował Afganistan i najechał Irak?" - mówił. Jego zdaniem papież usiłował religią przykryć "niesprawiedliwości i agresję polityczną", stosowaną przeciwko muzułmanom przez amerykańską administrację.

Z krytyką wykładu papieża występują nie tylko muzułmanie - w sobotnim artykule redakcyjnym "The New York Times" pisze, że potrzebne są "głębokie i przekonujące" przeprosiny za cytaty wykorzystane przez papieża w przemówieniu". Gazeta dodaje, że "świat uważnie słucha słów każdego papieża. I jest tragiczne i niebezpieczne, kiedy sieje się ból, czy to celowo czy w sposób niezamierzony".

W wykładzie dla świata nauki w Ratyzbonie papież cytował dialog między bizantyjskim cesarzem Manuelem II Paleologiem a wykształconym Persem. Słowa XIV-wiecznego tekstu mówią, że wszystko, co Mahomet przyniósł, było złem, "tak jak jego rozkaz szerzenia mieczem wiary, której nauczał". W tym kontekście papież powiedział, że "przemoc jest nie do pogodzenia z naturą Boga i naturą duszy". (PAP)

klm/ mc/

1376

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz