Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Koalicjanci zgodni ws. moratorium na wydobycie gazu z łupków

0
Podziel się:

Uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych partie CSU/CSU i SPD uzgodniły, że
Niemcy nie będą wydobywały gazu z łupków za pomocą szczelinowania do czasu całkowitego wyjaśnienia
przez naukowców skutków tej metody, którą uznały za ryzykowną dla ludzi i środowiska.

Uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych partie CSU/CSU i SPD uzgodniły, że Niemcy nie będą wydobywały gazu z łupków za pomocą szczelinowania do czasu całkowitego wyjaśnienia przez naukowców skutków tej metody, którą uznały za ryzykowną dla ludzi i środowiska.

"Wśród koalicjantów panuje całkowita zgoda co do moratorium na fracking (szczelinowanie)" - powiedział PAP w środę po kolejnej turze negocjacji z udziałem szefów partii w Berlinie pragnący zachować anonimowość uczestnik rozmów. Jego zdaniem zgodę w tej sprawie negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek podczas dyskusji o pakiecie tematów dotyczących energetyki.

Wcześniej moratorium zaakceptowała podgrupa negocjacyjna zajmująca się problemami ochrony środowiska. Źródło w grupie negocjatorów zastrzegło, że "nic nie jest ustalone, dopóki nie została wynegocjowana cała umowa koalicyjna".

Tekst całego porozumienia ma być gotowy do końca listopada. Po zaakceptowaniu przez uczestniczące w rozmowach partie - w przypadku SPD będzie to referendum z udziałem wszystkich 470 tys. członków partii - koalicyjny rząd z kanclerz Angelą Merkel na czele zostanie wybrany przez parlament.

"Odrzucamy stosowanie trujących dla środowiska substancji używanych w technologii szczelinowania do poszukiwań i wydobycia niekonwencjonalnych złóż gazu" - czytamy w stanowisku grupy negocjacyjnej ds. energii. "Woda pitna i zdrowie mają dla nas absolutny priorytet" - stwierdzają autorzy dokumentu.

Wnioski o pozwolenie na wiercenia będą rozpatrywane dopiero po rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących wpływu na gospodarkę wodną. Aktualne ekspertyzy wskazują na brak warunków do prowadzenia poszukiwań gazu z łupków. Nowy rząd ma wkrótce po rozpoczęciu pracy opracować przepisy wzmacniające ochronę zasobów wodnych i regulujące proces obligatoryjnej kontroli skutków wydobywania gazu z łupków dla środowiska przed rozpoczęciem prac wydobywczych. Autorzy dokumentu opowiedzieli się ponadto za udziałem mieszkańców w podejmowaniu decyzji o eksploatacji gazu ze źródeł niekonwencjonalnych.

Poprzedni rząd koalicyjny CDU/CSU i FDP pracował nad projektem ustawy, która miała zezwolić, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa, na eksploatację gazu łupkowego. Projekt forsowany był przede wszystkim przez liberalną FDP. Ze względu na zmianę stanowiska przez partie chadeckie projekt ustawy nie wszedł pod obrady Bundestagu przed końcem kadencji. CDU i CSU obawiały się utraty poparcia wyborców, bardzo wyczulonych na kwestie ochrony środowiska.

Socjaldemokraci byli od dawna przeciwni szczelinowaniu, polegającemu na wtłaczaniu do wnętrza ziemi pod dużym ciśnieniem wody i chemikaliów, uważając tę metodę za szkodliwą dla środowiska.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)