Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Kolejna prowokacja członka zarządu Bundesbanku

0
Podziel się

Przedstawiciele niemieckiego rządu ostro skrytykowali w środę członka zarządu
niemieckiego banku centralnego (Bundesbanku) socjaldemokratę Thilo Sarrazina za jego wypowiedzi o
imigrantach, którym zarzucił on niechęć do integracji ze społeczeństwem Niemiec.

bEhwTdvp

Przedstawiciele niemieckiego rządu ostro skrytykowali w środę członka zarządu niemieckiego banku centralnego (Bundesbanku) socjaldemokratę Thilo Sarrazina za jego wypowiedzi o imigrantach, którym zarzucił on niechęć do integracji ze społeczeństwem Niemiec.

Z końcem sierpnia do księgarń w Niemczech ma trafić nowa książka znanego z kontrowersyjnych tez polityka SPD i ekonomisty pt. "Samolikwidacja Niemiec. Jak narażamy nasz kraj na ryzyko". Według fragmentów opublikowanych przez media, Sarrazin ostrzega w książce przed zalewem Niemiec przez imigrantów.

Ocenia, że muzułmańskie rodziny imigrantów ponadproporcjonalnie korzystają ze świadczeń socjalnych, nie wnosząc żadnego wkładu w budowę dobrobytu. Żąda zarówno wprowadzenia ograniczeń dla imigracji, jak i większych wymagań dla mieszkających w Niemczech osób o zagranicznych korzeniach.

bEhwTdvr

Swoje opinie potwierdził w środę w rozmowie z radiem Deutschlandfunk. Jak ocenił, nie można utrzymywać w obecnej formie imigracji osób niewykwalifikowanych oraz niewykształconych członków ich rodzin.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył w środę, że tezy Sarrazina, które "mogą ranić wielu ludzi w naszym kraju, nie pozostawiają kanclerz Angeli Merkel całkiem obojętnej". Jak dodał, Sarrazin bardzo zaostrzył polemikę na temat integracji imigrantów.

"Wstydziłbym się, gdyby jeden z czołowych przedstawicieli mojej partii mówił takie rzeczy" - ocenił na spotkaniu z prasą zagraniczną minister finansów Wolfgang Schaeuble. Dodał, że Niemcy prowadzą skuteczną walkę z ksenofobią w swoim kraju.

Wypowiedzi Sarrazina irytują również szefa jego macierzystej partii SPD Sigmara Gabriela. Ocenił on, że Sarrazin używa "brutalnego" języka. "Jeśli mnie pytacie, dlaczego chce on być jeszcze członkiem naszej partii - tego nie wiem" - powiedział Gabriel dziennikarzom.

bEhwTdvx

Bundesbank dystansuje się od ocen członka swego zarządu. Jak podkreśla, w swojej książce Sarrazin wyraża prywatne poglądy.

To nie pierwsza prowokacja tego polityka, byłego socjaldemokratycznego ministra finansów landu Berlin. W czerwcu podczas konferencji w Hesji ocenił on, że społeczeństwo Niemiec "głupieje" z winy licznych imigrantów z Turcji, Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Afryki, którzy "są gorzej wykształceni niż ludność z innych regionów".

Według Sarrazina, ponieważ w społecznościach imigrantów przyrost naturalny jest wyższy, "wzrasta liczba grup o różnym poziomie inteligencji". Jak dodał, w około 80 proc. jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie.

W zeszłym roku Sarrazin wywołał skandal, obarczając imigrantów współodpowiedzialnością za "plebejskość i drobnomieszczaństwo" Berlina.

bEhwTdvy

Sarrazin ocenił wówczas w wywiadzie dla kwartalnika "Lettre International", że 70 proc. tureckiej ludności miasta i 90 proc. jego arabskich mieszkańców odrzuca niemieckie państwo i nie troszczy się rozsądnie o wykształcenie swoich dzieci. Zarzucił tym społecznościom, że "ciągle produkują dziewczynki z chustami na głowach".

"Nie mają oni produktywnej funkcji poza handlem owocami i warzywami" - powiedział wówczas.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEhwTdvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)