Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Konwent SPD decyduje o podjęciu rozmów koalicyjnych z chadekami

0
Podziel się:

W Berlinie rozpoczął się w niedzielę konwent SPD, który zdecyduje o tym, czy
poprzeć wniosek kierownictwa partii o podjęcie negocjacji z partiami chadeckimi CDU i CSU o
utworzeniu koalicyjnego rządu.

W Berlinie rozpoczął się w niedzielę konwent SPD, który zdecyduje o tym, czy poprzeć wniosek kierownictwa partii o podjęcie negocjacji z partiami chadeckimi CDU i CSU o utworzeniu koalicyjnego rządu.

Wielu socjaldemokratów jest przeciwnych współpracy z kanclerz Angelą Merkel. Obawiają się, że chadecy jako znacznie silniejszy koalicjant (41,5 proc. głosów w niedawnych wyborach) zdominują ich partię (25,7 proc.), co może doprowadzić do porażki SPD w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2017 roku.

By rozwiać te wątpliwości, zarząd SPD sformułował 10 punktów programowych, które mają być warunkiem zawarcia umowy koalicyjnej z chadekami. Należą do nich między innymi wprowadzenie na terenie całego kraju i dla wszystkich branż płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę, ograniczenie umów śmieciowych, uchwalenie podatku od transakcji finansowych, walka z przestępstwami podatkowymi, zwiększenie dotacji dla samorządów oraz stabilne emerytury, a także zwiększenie środków finansowych na opiekę nad ludźmi niedołężnymi.

Wśród warunków nie ma natomiast postulatu podniesienia najwyższej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających do 49 proc., czego domagała się SPD w kampanii przedwyborczej. Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia obciążeń dla podatników ze względu na niebezpieczeństwo osłabienia wzrostu gospodarczego i wzrostu bezrobocia. Socjaldemokraci zrezygnowali też wobec negatywnego stanowiska CDU z forsowania postulatu całkowitego zrównania prawnego związków homoseksualnych z małżeństwami tradycyjnymi.

CDU Angeli Merkel oraz jej bawarska sojuszniczka CSU zdecydowanie wygrały miesiąc temu wybory do Bundestagu, zdobywając 311 z 631 mandatów. Ze względu na brak absolutnej większości do utworzenia rządu potrzebny im jest jednak partner koalicyjny. Dotychczasowy koalicjant, liberalna FDP, nie przekroczył progu wyborczego i znalazł się poza parlamentem.

Jako ewentualny partner chadeków w rachubę wchodziła największa partia opozycyjna SPD (193 mandaty) oraz partia Zielonych (63). Rozmowy z Zielonymi zakończyły się niepowodzeniem. Natomiast delegacje CDU/CSU i SPD uznały w czwartek, że zbieżność stanowisk w wielu kwestiach stwarza szansę na utworzenie wspólnego rządu. Kierownictwo SPD uzależniło jednak rozpoczęcie negocjacji od zgody konwentu partii.

Konwent jest najwyższym statutowym organem partii w okresie pomiędzy zjazdami. W obradach uczestniczy 200 delegatów z organizacji regionalnych SPD oraz 35 członków zarządu partii.

Po wynegocjowaniu umowy koalicyjnej ostatnie słowo będzie należało do wszystkich członków SPD, którzy w partyjnym referendum podejmą decyzję o jej przyjęciu bądź odrzuceniu. Legitymację partyjną SPD posiada obecnie 470 tys. osób.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ksaj/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)