Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: kryzys modelu społecznego zagrożeniem dla Europy

0
Podziel się:

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble ostrzegł we wtorek, że
przegrana w walce z bezrobociem wśród ludzi młodych zagrozi jedności Europy, a porzucenie
europejskiego modelu świadczeń socjalnych na rzecz rozwiązań przyjętych w USA zaowocowałoby
rewolucją.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble ostrzegł we wtorek, że przegrana w walce z bezrobociem wśród ludzi młodych zagrozi jedności Europy, a porzucenie europejskiego modelu świadczeń socjalnych na rzecz rozwiązań przyjętych w USA zaowocowałoby rewolucją.

"Musimy być bardziej skuteczni w naszej walce z bezrobociem wśród młodzieży, gdyż w przeciwnym razie przegramy bitwę o jedność Europy" - powiedział Schaeuble na zorganizowanej w Paryżu konferencji poświęconej inicjatywom na rzecz zatrudniania ludzi młodych. Poza Schaeublem jej uczestnikami byli: francuski minister finansów Pierre Moscovici oraz szefowie resortów pracy Francji, Niemiec i Włoch - Michel Sapin, Ursula von der Leyen i Enrico Giovannini. W obradach wziął udział również premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Zdaniem Schaeublego należy utrzymać europejski model świadczeń socjalnych, gdyż w razie przyjęcia amerykańskich standardów w tej dziedzinie "mielibyśmy rewolucję - nie jutro, lecz tego samego dnia".

Rajoy wezwał Europejski Bank Centralny i Europejski Bank Inwestycyjny do rozszerzenia działalności kredytowej na rzecz małych firm oraz zezwolenia rządom na dotowanie miejsc pracy dla ludzi młodych bez sankcji za nadmierne wydatki budżetowe.

"Z całym szacunkiem dla EBC sądzę, że może i powinien on uczynić więcej" - powiedział hiszpański premier, dodając, że wolumen środków przekazywanych małym firmom za pośrednictwem EBI powinien zostać zwiększony do 30 mld euro rocznie.

Rajoy opowiedział się również za wprowadzeniem "jakiegoś rodzaju europejskiego długu" i oświadczył, że władze Unii Europejskiej powinny czasowo wykluczyć z kalkulowania deficytów budżetowych dotacje do składek na ubezpieczenie społeczne, płaconych przez firmy zatrudniające ludzi młodych. Jak zaznacza Reuters, propozycja ta najprawdopodobniej natrafi na opór. (PAP)

dmi/ mc/

13894026

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)