Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Lewica zachowa podwójne kierownictwo

0
Podziel się:

Niemiecka partia Lewica porozumiała się w sprawie nowego kierownictwa,
które ma zostać powołane w maju, na zjeździe w Rostocku. Postanowiono zachować formułę dwóch
współprzewodniczących - dowiaduje się we wtorek agencja dpa.

Niemiecka partia Lewica porozumiała się w sprawie nowego kierownictwa, które ma zostać powołane w maju, na zjeździe w Rostocku. Postanowiono zachować formułę dwóch współprzewodniczących - dowiaduje się we wtorek agencja dpa.

W sobotę o swej rezygnacji z kierowania Lewicą ze względów zdrowotnych poinformował Oskar Lafontaine. Drugim przewodniczącym jest Lothar Bisky i - według informacji dpa - on także nie zamierza się ubiegać o reelekcję.

Z kręgów partyjnych przedostała się do mediów wiadomość, że na majowym zjeździe do stanowisk współprzewodniczących będą kandydować: obecna wiceprzewodnicząca frakcji parlamentarnej tej partii Gesine Loetzsch i wiceprzewodniczący Lewicy Klaus Ernst.

Formuła dwóch współprzewodniczących została przez założoną w 2007 roku Lewicę przyjęta jako rozwiązanie przejściowe, do 2010 roku. Jej zachowanie będzie wymagało większości dwóch trzecich na majowym zjeździe.

66-letni Lafontaine ujawnił w listopadzie, że cierpi na raka. Przeszedł wówczas operację. Zamierza kierować Lewicą do majowego zjazdu. Pozostanie przewodniczącym frakcji Lewicy w parlamencie krajowym zachodnioniemieckiego landu Kraj Saary, skąd pochodzi; w sierpniowych wyborach do landtagu Lewica uzyskała tam 21,3 proc. poparcia.

Lafontaine był jednym z czołowych polityków Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i premierem Kraju Saary w latach 1985-1998. W 1990 roku kandydował na kanclerza z ramienia SPD, a następnie był jej przewodniczącym w latach 1995-1999.

W 1998 roku został ministrem finansów w pierwszym rządzie socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera, lecz już po kilku miesiącach zrezygnował z funkcji rządowych i partyjnych. Wystąpił z SPD w 2005 roku, sprzeciwiając się polityce Schroedera.

Wspólnie z Lotharem Biskym stanął w 2007 roku na czele nowej partii Lewica, skupiającej niezadowolonych działaczy SPD oraz postkomunistów ze wschodnioniemieckiej partii PDS.

W zeszłorocznych wyborach do Bundestagu populistyczny program Lewicy, m.in. z postulatem wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej, podatku od zamożności oraz wycofania niemieckich wojsk z Afganistanu, zyskał poparcie 11,9 proc. wyborców.

Lewica jest partią izolowaną na szczeblu Bundestagu, a także w zachodnioniemieckich krajach związkowych. Na wschodzie Niemiec cieszy się dużym poparciem i współtworzy koalicje rządzące w Berlinie oraz w Brandenburgii.

az/ ap/

5545552 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)