Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Niemcy: Liczba ludności padła poniżej 82 mln
Liczba ludności Niemiec spadła w ubiegłym roku do poziomu poniżej 82 mln - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

Według jego szacunków, pod koniec 2009 roku Niemcy zamieszkiwało od 81,7 do 81,8 mln ludzi, podczas gdy rok wcześniej 82,0 mln. Oznacza to spadek o około 0,3 proc. i kontynuację utrzymującego się od roku 2003 ujemnego trendu demograficznego.


W ubiegłym roku przyszło w Niemczech na świat od 645 do 660 tys. dzieci, a zmarło od 830 do 840 tys. ludzi - co oznacza, iż przewaga zgonów nad urodzinami wyniosła w przybliżeniu 180 do 190 tys. Dokładny bilans wymaga jeszcze uwzględnienia danych za IV kwartał, zastąpionych na razie ich projekcją statystyczną.

Jak zaznacza Destatis, ubiegłoroczne saldo migracyjne da się na razie ustalić tylko w zarysie, gdyż wprowadzenie identyfikacyjnych numerów podatkowych dla wszystkich mieszkańców Niemiec spowodowało poważne korekty rejestrów meldunkowych, ujawniające dodatkowych emigrantów. Szacuje się, że w roku 2009 przewaga stałych wyjazdów nad przyjazdami wyniosła od 20 do 70 tys. (PAP)

dmi/ ap/

5514962 int.

niemcy, trendy, spadek, rok, ludność, mln, liczba
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.