Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Liczba wniosków o azyl wzrosła w 2013 r. o 64 proc.

0
Podziel się:

Ponad 127 tys. cudzoziemców, w tym wielu Romów z Serbii i Macedonii, ubiegało
się w zeszłym roku o azyl w Niemczech. Jak podał w piątek niemiecki MSW, liczba wniosków osiągnęła
poziom najwyższy od 14 lat, a w porównaniu z 2012 r. wzrosła aż o ok. 64 proc.

bEDuoYXV

Ponad 127 tys. cudzoziemców, w tym wielu Romów z Serbii i Macedonii, ubiegało się w zeszłym roku o azyl w Niemczech. Jak podał w piątek niemiecki MSW, liczba wniosków osiągnęła poziom najwyższy od 14 lat, a w porównaniu z 2012 r. wzrosła aż o ok. 64 proc.

Blisko 110 tys. osób złożyło wniosek o azyl w Niemczech po raz pierwszy, co oznacza wzrost aż o 70 proc. Ponad 17 tys. cudzoziemców wystąpiło o azyl ponownie (+ 33 proc.) - czytamy w oświadczeniu prasowym opublikowanym na stronie internetowej MSW w Berlinie.

Odsetek wniosków rozpatrzonych pozytywnie przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców wyniósł 13,5 proc. Kolejnym 11,4 proc. wnioskodawców przyznano - pomimo negatywnej decyzji w sprawie azylu - ochronę przed deportacją. W przypadku obywateli Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa 100 proc. wniosków zostało odrzuconych.

bEDuoYXX

Szef resortu spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere podkreślił, że liczba cudzoziemców ubiegających się o azyl w Niemczech jest najwyższa w całej UE. Zapowiedział przyśpieszenie postępowania azylowego. "Musimy szybciej decydować, czy wnioskodawcy zasługują na azyl, czy też nie" - powiedział. Minister zaznaczył, że niemieckie kraje związkowe i samorządy, które odpowiadają za pobyt osób ubiegających się o azyl, walczą z poważnymi problemami.

W zeszłym roku wielokrotnie dochodziło do napięć pomiędzy lokalnymi społecznościami a władzami miejscowości, w których powstały kwatery dla azylantów. Obawy mieszkańców wykorzystywała skrajna prawica i neonaziści, organizując marsze protestu i wiece.

De Maiziere podkreślił, że pomimo trudności Niemcy nadal będą się wywiązywały z "humanitarnych obowiązków".

Najczęściej wnioski o azyl składali w zeszłym roku obywatele Serbii - ponad 18 tys. - z których 90 proc. to Romowie. W stosunku do roku 2012 liczba ich wniosków wzrosła o 40 proc.

bEDuoYYd

Na drugim miejscu w tej statystyce znaleźli się obywatele Federacji Rosyjskiej, głównie Czeczeni - 15 473. Liczba wniosków od nich wzrosła aż o 353 proc. Pozytywne decyzje wydano w 1,3 proc. przypadków.

Kolejne miejsca pod względem liczby wniosków zajęli uchodźcy z Syrii, Macedonii, Afganistanu, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

bEDuoYYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)