Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel: G20 zyskuje na znaczeniu wobec G8

0
Podziel się:

Formuła G20, skupiająca kraje uprzemysłowione i gospodarki wschodzące,
zyskuje na znaczeniu, stając się nadrzędną płaszczyzną współpracy w kwestiach globalnych - oceniła
we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Formuła G20, skupiająca kraje uprzemysłowione i gospodarki wschodzące, zyskuje na znaczeniu, stając się nadrzędną płaszczyzną współpracy w kwestiach globalnych - oceniła we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Myślę, że międzynarodowy trend rozwija się w tym kierunku" - powiedziała niemiecka kanclerz na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Australii Kevinem Ruddem i dzień przed szczytem G8 w L'Aquili we Włoszech.

Jej zdaniem w przyszłości nadal odbywać się będą spotkania w ramach G8, skupiającej najbardziej uprzemysłowione kraje świata (USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy, Japonię, Kanadę i Rosję) oraz podobnych grup. Jednak G20 będzie dla nich wspólnym "dachem" - oceniła Merkel.

Jak zauważyła, grupa ta reprezentuje około 85 proc. siły światowej gospodarki, a także znaczny odsetek ludności świata.

"G8 także powstała w czasie kryzysu gospodarczego (w 1976 r.). Była wówczas reprezentacją światowej gospodarki. Obecnie tak już nie jest" - powiedziała niemiecka kanclerz.

Dlatego - jak dodała - w czasie niemieckiego przewodnictwa G8 w 2007 r. rozpoczęto tzw. proces z Heiligendamm, zapraszając na spotkania ósemki pięć krajów o wschodzących gospodarkach: Brazylię, Chiny, Indie, Meksyk i Republikę Południowej Afryki.

Także australijski premier potwierdził, że G20 ma "legitymację", by stanowić forum globalnych dyskusji na temat gospodarki i "stanowi prawdziwy potencjał na przyszłość". Wyraził gotowość do współpracy nad rozszerzeniem obszaru działań tego forum, w tym nad opracowaniem zaproponowanej przez Niemcy Karty Zrównoważonej Gospodarki. Karta ma ustanowić zasady dla polityki finansowej i ekonomicznej.

Od początku obecnego międzynarodowego kryzysu finansowego G20, założona w 1999 r. jako forma dyskusji ministrów finansów, zyskuje na znaczeniu.

15 listopada 2008 roku w Waszyngtonie odbył się pierwszy szczyt grupy na płaszczyźnie przywódców państw; następny szczyt miał miejsce 2 kwietnia tego roku w Londynie. Kolejny planowany jest na koniec września w Pittsburghu w USA.

Do G20 należą: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, RPA, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania, USA oraz Unia Europejska.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)