Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel i byli przywódcy Europy i USA uhonorowali Kohla

0
Podziel się:

Jedność Niemiec i Europy, a także euro nierozerwalnie pozostaną związane z
nazwiskiem byłego kanclerza Helmuta Kohla - podkreśliła kanclerz Angela Merkel podczas czwartkowej
uroczystości w Berlinie z okazji 30. rocznicy wyboru Kohla na kanclerza.

Jedność Niemiec i Europy, a także euro nierozerwalnie pozostaną związane z nazwiskiem byłego kanclerza Helmuta Kohla - podkreśliła kanclerz Angela Merkel podczas czwartkowej uroczystości w Berlinie z okazji 30. rocznicy wyboru Kohla na kanclerza.

Także byli przywódcy USA i krajów europejskich, którzy byli u władzy w czasie rządów Kohla - w tym były premier Tadeusz Mazowiecki, były prezydent USA George Bush czy były brytyjski premier John Major - uhonorowali w przesłaniach wideo zasługi byłego kanclerza.

"Cenię pana jako przyjaciela, ale i wielkiego Europejczyka" - powiedział Mazowiecki w nagraniu wideo, które wyemitowano w trakcie wieczornej uroczystości w holu Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie.

"Chylimy czoła przed dziełem życia Helmuta Kohla, który napisał kawał historii Niemiec i Europy" - powiedziała w swoim przemówieniu Angela Merkel. "16 lat jego rządów w dużej mierze ukształtowało dzisiejsze Niemcy i Europę" - dodała.

Podkreśliła, że gdy w 1989 r. w krajach za żelazną kurtyną, także w dawnej NRD, zwyciężyło pragnienie wolności, Kohl "dostrzegł znak czasu", gdy "pojawiła się okazja, by otworzyć bramę do jedności Niemiec".

"Z nazwiskiem Helmuta Kohla nierozerwalnie związana jest także wspólna europejska waluta. Euro uczyniło integrację europejską nieodwracalną i pomimo turbulencji zdało egzamin" - powiedziała.

Merkel wyraziła przekonanie, że Europa "pomyślnie przejdzie historyczną próbę", przed którą stoi obecnie.

Na koniec głos zabrał sam honorowy gość uroczystości. Ostrzegł, że "Europa nigdy więcej nie może wpaść w otchłań wojny". "Chcemy kontynuować integrację europejską" - powiedział 82-letni Kohl, który porusza się na wózku inwalidzkim i po upadku w 2008 r. ma trudności z mówieniem.

Z okazji 30. rocznicy objęcia przez niego urzędu kanclerza do obiegu w Niemczech trafi 5 mln jubileuszowych znaczków pocztowych z wizerunkiem polityka. Pierwszy z serii znaczków Merkel wręczyła w czwartek swojemu poprzednikowi.

Wśród gości czwartkowej uroczystości zorganizowanej przez niemiecką fundację im. Konrada Adenauera był też były szef polskiej dyplomacji i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Helmut Kohl został kanclerzem Niemiec 1 października 1982 r. w wyniku uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu socjaldemokraty Helmuta Schmidta. Rządził Niemcami przez 16 lat - od 1982 do 1998 roku, dłużej niż którykolwiek inny kanclerz. Ukoronowaniem jego dorobku życiowego było doprowadzenie do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. po upadku żelaznej kurtyny.

Otworzył on też nowy rozdział w stosunkach niemiecko-polskich, stawiając na politykę pojednania. Jej symbolem jest braterski uścisk kanclerza i pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy w Krzyżowej 12 listopada 1989 r.

Cieniem na jego wizerunku pozostaje skandal finansowy w partii CDU. Kohlowi zarzucano wówczas, że w latach 1993-98 przyjął od anonimowych darczyńców 2 mln marek datków dla CDU, których nie uwzględniono w sprawozdaniach finansowych partii. Nigdy nie zdradził nazwisk darczyńców.

Wskutek afery Kohl przestał być honorowym przewodniczącym CDU, a w 2002 r. złożył mandat posła. Skandal popsuł też jego relacje z dawną protegowaną, Angelą Merkel, która w 1999 r. publicznie zdystansowała się od Kohla i nakłoniła do tego partię.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)