Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel i Hollande chcą wspólnie rozwiązać kryzys euro

0
Podziel się:

Hollande
#

Hollande #

24.08. Berlin (PAP/DPA) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande chcą pomimo dzielących ich różnic co do metod wspólnie pracować nad przezwyciężeniem kryzysu euro. Oboje wezwali zagrożoną bankructwem Grecję do kontynuowania zapoczątkowanych reform.

Merkel i Hollande są zdeterminowani, by wspólnie przezwyciężyć problemy strefy euro - podała agencja dpa po ich spotkaniu w czwartek wieczorem w Berlinie.

Niemcy i Francja świadome są ich wspólnej odpowiedzialności. Zarówno pani kanclerz jak i prezydent Francji uważają, że należy przywrócić zaufanie. To w przypadku Grecji "decydujący czynnik" - pisze dpa, relacjonując opinie wyrażona podczas rozmowy.

Przed spotkaniem z Hollande'm Merkel powiedziała dziennikarzom: "Chciałabym zachęcić Grecję, by podążała nadal drogą reform". Dodała, że ważne jest, by wszystkie państwa strefy euro dotrzymywały swych zobowiązań. Należy przede wszystkim poczekać na raport składającej się z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej "trojki" kredytodawców Grecji - zaznaczyła Merkel.

Hollande podkreślił, że Grecję trzeba utrzymać w strefie euro. "Taką mam wolę" - oświadczył, wskazując jednocześnie, że Ateny muszą oczywiście zrealizować niezbędne reformy.

W piątek do Berlina na rozmowy z Merkel przybędzie premier Grecji Antonis Samaras. Dzień później grecki polityk spotka się z prezydentem Francji.

Grecja zobowiązała się do obniżenia deficytu budżetowego z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. do końca 2014 roku. Władze w Atenach zabiegają o przesunięcie tego terminu o dwa lata. Merkel jest przeciwna wydłużeniu przyjętych terminów, Hollande sygnalizował gotowość do ustępstw. Realizacja zobowiązań jest warunkiem kontynuowania pomocy finansowej dla zadłużonego kraju. (PAP)

lep/dmi/

12090841 12089916 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)