Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel zabiega o zgodę Parlamentu Europejskiego na budżet UE

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, że
proponując bardziej elastyczne podejście do unijnego budżetu oraz możliwość jego późniejszej
rewizji chce przekonać Parlament Europejski do kompromisu zawartego na ostatnim szczycie UE.

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, że proponując bardziej elastyczne podejście do unijnego budżetu oraz możliwość jego późniejszej rewizji chce przekonać Parlament Europejski do kompromisu zawartego na ostatnim szczycie UE. *

Merkel oceniła uzgodniony dwa tygodnie temu przez przywódców 27 krajów unijny budżet na lata 2014-2020 jako "dobry kompromis", będący "wyraźnym sygnałem na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia".

"Wiem, że musimy teraz przekonać Parlament Europejski" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu, składając parlamentarzystom sprawozdanie z wyników szczytu UE. Zaapelowała do europarlamentarzystów, by skoncentrowali się "na tym co łączy, a nie na tym co dzieli" PE i Radę Europejską.

Zapowiedziała dwie "daleko idące" propozycje, które jej zdaniem powinny przekonać PE do wyrażenia zgody na budżet. "Uzgodniliśmy, że wspólnie z PE będziemy poszukiwać nowych sposobów większej elastyczności pomiędzy budżetowymi latami oraz między poszczególnymi rubrykami wydatków" - powiedziała Merkel dodając, że UE musi oczywiście realizować zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Jak zaznaczyła, zgoda na takie rozwiązanie nie przyszła jej łatwo, ponieważ oznacza to, że Berlin nie będzie mógł liczyć w przyszłości na zwrot niewykorzystanych środków. "Mimo to uważam to rozwiązanie za słuszne" - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Drugim ustępstwem wobec PE jest klauzula pozwalająca na przeprowadzenie w późniejszym terminie korekty budżetu. To dobry pomysł, gdyż żyjemy w czasach wielkiej niepewności - powiedziała Merkel. "Możemy sobie wyobrazić taką korektę po wyborach do Parlamentu Europejskiego" w 2014 roku - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu.

Na szczycie UE dwa tygodnie temu przywódcy 27 krajów ustalili zobowiązania na poziomie 960 mld euro, a płatności w wysokości 908,4 mld euro. Przewodniczący PE Martin Schulz zapowiedział, że nie podpisze budżetu w takiej formie. Również największe frakcje w PE uznały, że nie mogą zaakceptować tak małego budżetu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)