Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Nagrody ambasadora RP za prace magisterskie i doktorskie nt. Polski

0
Podziel się:

Nagrody Naukowe ambasadora RP w Niemczech, przyznawane za wybitne
i innowacyjne prace doktorskie i magisterskie poświęcone historii i kulturze Polski oraz relacjom
polsko-niemieckim, wręczono w poniedziałek wieczorem na Uniwersytecie Europejskim we Frankfurcie
nad Odrą.

Nagrody Naukowe ambasadora RP w Niemczech, przyznawane za wybitne i innowacyjne prace doktorskie i magisterskie poświęcone historii i kulturze Polski oraz relacjom polsko-niemieckim, wręczono w poniedziałek wieczorem na Uniwersytecie Europejskim we Frankfurcie nad Odrą.

Tegoroczną nagrodę za najlepszą pracę doktorską otrzymała Ruth Seehaber, która w Wyższej Szkole Muzycznej im. Ferenca Liszta w Weimarze obroniła pracę pt. "+Szkoła polska+. Analiza toposu muzyczno-historycznego".

"Praca pani doktor Seehaber poświęcona jest unikalnemu zjawisku - polskiej szkole w muzyce klasycznej oraz recepcji tej szkoły w Niemczech, Polsce i na świecie. Ukazuje dla wielu Polaków nieznane zjawisko. Oczywiście nazwiska kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego są znane, ale opis tych zjawisk jako fenomenu polskiej szkoły muzycznej był dla nas pewnego rodzaju odkryciem" - powiedział dziennikarzom dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. Robert Traba.

W kategorii najlepszej pracy magisterskiej nagrodzono pracę autorstwa studentki polonistyki Ines Kathariny Steger, obronioną w 2009 r. na Uniwersytecie im. Humboldtów w Berlinie pt. "Litwa - ojczyzna moja? Język i tożsamość trzech pokoleń polskojęzycznych mieszkańców Wilna". Praca ta to "pasjonujący i ważny wkład dla zrozumienia współczesnej historii polskiej" - oceniono w uzasadnieniu decyzji jury.

Nagroda w wysokości 2 tys. euro przyznawana jest od 2008 roku przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk i ambasadę polską w Berlinie. Ma ona służyć wspieraniu młodych naukowców oraz dialogowi polsko-niemieckiemu. W konkursie biorą udział prace z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

W tym roku na konkurs zgłoszono 25 prac, najwięcej z Viadriny i uczelni berlińskich. Wiele z nich poświęconych było przemianom strukturalnym w Polsce po 1989 r. "Jury oceniło poziom prac jako bardzo wysoki, a wybór tematów uznało za wyjątkowo ambitny" - powiedział ambasador Marek Prawda w czasie uroczystości wręczenia nagród.

Oprócz nagród głównych przyznano cztery wyróżnienia. Za prace doktorskie otrzymali je Ewa Bacia, która na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie obroniła pracę zatytułowaną: "Rozumienie demokracji w postsocjalistycznych regionach Europy. Porównanie kapitału społecznego Brandenburgii i Podlasia", oraz Błażej Białkowski za pracę pt. "Utopia lepszej tyranii. Niemieccy historycy na Reichsuniversitaet w Poznaniu (1941-1945)", obronioną na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W kategorii prac magisterskich wyróżniono Torstena Menzela z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz za pracę na temat małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych, służących za przykład przygranicznej integracji gospodarczej wzdłuż dawnej granicy Unii Europejskiej między niemiecką Saksonią a województwem dolnośląskim. Drugie wyróżnienie otrzymała Agnieszka Wierzcholska z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie za pracę magisterską poświęconą prasie jidysz w Paryżu w latach 20. i 30. XX wieku. Według Traby zainteresowanie problematyką
polską na niemieckich uczelniach wydaje się coraz większe.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)