Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Negacjonista bp Williamson skazany na 10 tys. euro grzywny

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o wyroku
#

# dochodzi informacja o wyroku #

16.04. Berlin (PAP) - Sąd w Ratyzbonie w Bawarii skazał w piątek brytyjskiego biskupa lefebrystę Richarda Williamsona na 10 tys. euro grzywny za kłamstwo oświęcimskie. Sam oskarżony nie pojawił się na rozprawie.

Sprawa dotyczyła wywiadu, którego 70-letni dziś duchowny udzielił półtora roku temu szwedzkiej telewizji. Podał on w wątpliwość, że w hitlerowskich obozach koncentracyjnych istniały komory gazowe, i dodał, że naziści wymordowali nie sześć milionów Żydów, lecz 200-300 tys. Rozmowę tę nagrano w Zaitzkofen koło Ratyzbony.

Formalnie Williamson oskarżony był o przestępstwo podżegania. W zeszłym roku został ukarany grzywną w wys. 12 tys. euro. Jego adwokat Matthias Lossmann złożył protest wobec tej decyzji, dlatego doszło do procesu.

Jak relacjonuje niemiecka agencja dpa, w trakcie piątkowej rozprawy prokuratura ponownie zażądała wymierzenia Williamsonowi grzywny w wys. 12 tys. euro. Adwokat oskarżonego domagał się jego uniewinnienia. Nie zaprzeczał, by Williamson kwestionował holokaust. Twierdził jednak, że duchowny nie czynił tego w sposób zamierzony, bo w trakcie wywiadu nieoczekiwanie postawiono mu pytanie na ten temat. Williamson miał też ostrzec dziennikarzy szwedzkiej telewizji, że wywiad nie może zostać pokazany w Niemczech.

Do skandalu w związku z wywiadem brytyjskiego duchownego doszło w styczniu 2009 r., gdy papież Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, w tym negacjonisty Williamsona. Rozmowę, w której kwestionował on zbrodnię Holokaustu, wyemitowano na krótko przed zdjęciem ekskomuniki z lefebrystów. Watykan został ostro skrytykowany za tę decyzję.

Według adwokata Williamson nie przyjechał na piątkową rozprawę w Ratyzbonie, gdyż zabronili mu tego zwierzchnicy z Bractwa św. Piusa X.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)