Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Nowy szef MSZ w czwartek z wizytą w Warszawie

0
Podziel się

Nowy szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że w czwartek
przyjedzie do Warszawy, by rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Skrytykował też postawę Rosji wobec
Ukrainy, zarzucając jej, że wykorzystała trudną sytuację gospodarczą Kijowa.

bErwxkaJ

Nowy szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że w czwartek przyjedzie do Warszawy, by rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Skrytykował też postawę Rosji wobec Ukrainy, zarzucając jej, że wykorzystała trudną sytuację gospodarczą Kijowa.

"Jeszcze w ten czwartek pojadę do Polski, by razem z naszymi polskimi sąsiadami, którzy wiedzą o Ukrainie więcej niż niemal wszyscy inni Europejczycy, wspólnie zastanowić się, co możemy razem zrobić, by przezwyciężyć polityczną blokadę w Kijowie" - oświadczył we wtorek w Berlinie Steinmeier podczas uroczystości objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych.

"Oburzające jest to, w jaki sposób rosyjska polityka wykorzystała kryzys gospodarczy na Ukrainie, by nie dopuścić do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE" - ocenił nowy szef niemieckiej dyplomacji.

bErwxkaL

Steinmeier wyjaśnił, że impulsem do podjęcia decyzji o szybkim przyjeździe do Polski był niedawny wywiad Bronisława Komorowskiego dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym polski prezydent postawił Europejczykom kilka pytań dotyczących Ukrainy. Jak wyjaśnił Steinmeier, chodzi o to, czy nie zbagatelizowaliśmy stopnia rozbicia i słabości Ukrainy i czy nie umknęło naszej uwadze, że stawiając Kijów przed decyzją "albo Wschód albo Zachód" żądamy zbyt wiele. Być może nie doceniliśmy też determinacji Rosji w dążeniu do gospodarczego związania ze sobą Ukrainy - dodał.

"Nie mam odpowiedzi na te pytania, ale jestem przekonany, że na pytania, które postawił Komorowski, musimy udzielić odpowiedzi, zanim będziemy mogli być pomocni w zapobieżeniu destabilizacji Ukrainy" - powiedział Steinmeier.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził wizytę szefa niemieckiej dyplomacji w czwartek popołudniu w Polsce. "Warszawa jest wśród stolic - obok Paryża i Brukseli - które minister Steinmeier odwiedza jako pierwsze po objęciu urzędu, co jest dowodem naszej bliskiej współpracy" - powiedział Wojciechowski.

Wyraził nadzieję, że wizyta w Polsce nowego szefa MSZ Niemiec oznacza kontynuację tradycji dobrych stosunków. "Warto podkreślić, że z poprzednim ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle utrzymywaliśmy bardzo bliski i intensywny kontakt" - dodał Wojciechowski. Jak zaznaczył, także prezydent Niemiec Joachim Gauck swoją pierwszą wizytę po objęciu urzędu złożył właśnie w Warszawie.

bErwxkaR

Steinmeier spotka się z ministrem Radosławem Sikorskim i zostanie przyjęty przez prezydenta Komorowskiego. "Rozmowa ministrów będzie dotyczyła głównie polsko-niemieckich stosunków dwustronnych, bieżących spraw Unii Europejskiej oraz polityki wschodniej. Polska i Niemcy mają podobną wizję polityki unijnej i zbliżone wizje pokonania kryzysu w UE" - powiedział Wojciechowski.

Jak dodał, ważnym tematem będzie także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Według rzecznika MSZ wizyta Steinmeiera w Warszawie, a wcześniej w Paryżu, pokazuje, że wszystkie strony liczą na intensyfikację tych kontaktów. "Chcemy także prowadzić dialog z Rosją w ramach Trójkąt Królewieckiego w formacie Polska, Niemcy, Rosja" - oświadczył Wojciechowski.

W czwartek Warszawę odwiedzi także szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow; będzie uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Steinmeier przybędzie do Warszawy już po wyjeździe Ławrowa. W umowie koalicyjnej niemieckiego rządu mowa jest o włączeniu Polski do dialogu rosyjsko-niemieckiego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i ministrowie jej nowego rządu, w tym Steinmeier, zostali we wtorek zaprzysiężeni w parlamencie. Steinmeier, który przejął stanowisko szefa MSZ od Guido Westerwellego, pierwszą wizytę zagraniczną złoży w środę w Paryżu. Zdecydował się na powrót do resortu spraw zagranicznych, którym kierował przedtem w pierwszym rządzie koalicyjnym Merkel w latach 2005-2009.

bErwxkaS

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mzk/ ap/ mow/

bErwxkbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)