Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy odblokują miliardy dla Libii, wkrótce zrobią to też kolejne kraje

0
Podziel się

Libia otrzyma miliard euro aktywów zamrożonych w Niemczech w
ramach sankcji przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego - poinformowała kanclerz Angela Merkel w
czwartek w Paryżu po międzynarodowej konferencji "Przyjaciele Libii", dodając, że zgodę na
odblokowanie tych pieniędzy wydała ONZ.

bEiVjHJx

*Libia otrzyma miliard euro aktywów zamrożonych w Niemczech w ramach sankcji przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego - poinformowała kanclerz Angela Merkel w czwartek w Paryżu po międzynarodowej konferencji "Przyjaciele Libii", dodając, że zgodę na odblokowanie tych pieniędzy wydała ONZ. *

Reżim Kadafiego ulokował za granicą dziesiątki, jeśli nie setki miliardów euro. W samych Niemczech - ponad 7 miliardów.

Sprawa odblokowania tych środków była głównym tematem paryskiej konferencji. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował, że jej uczestnicy zobowiązali się do odblokowania aktywów "Libii z przeszłości" (zamrożonych w ramach sankcji ONZ), które teraz posłużą finansowaniu rozwoju "Libii przyszłości".

bEiVjHJz

Sarkozy powiedział także, że Muammar Kadafi musi zostać zatrzymany. "Czy będzie osądzony w Libii, czy też przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości, niech o tym zdecyduje naród libijski" - stwierdził prezydent Francji.

Podkreślił on także, że dzięki międzynarodowej interwencji oszczędzone zostały dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.

"To nie była dyskusja, to były właściwie jednobrzmiące deklaracje o potrzebie pomocy, dalszej solidarności wobec mieszkańców Libii" - powiedział po zakończeniu konferencji w Paryżu szef polskiego rządu Donald Tusk.

Na jej zakończenie brytyjski premier David Cameron podkreślił, że w Libii "walka jeszcze się nie skończyła". Zapowiedział, że operacja libijska pod wodzą NATO będzie kontynuowana tak długo, jak to będzie niezbędne, by ochraniać ludność cywilną.

bEiVjHJF

"Jesteśmy tu dzisiaj, żeby pokazać naszą silną solidarność z narodem Libii" - powiedział Cameron. Mówił też o pojawianiu się w Libii kolejnych dowodów na "niewyobrażalne zbrodnie" reżimu Muammara Kadafiego i podkreślał, że winnym musi zostać wymierzona sprawiedliwość. (PAP)

sp/

9699558 9699283 9699415

bEiVjHKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)