Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Otwarto 61. Targi Książki we Frankfurcie

0
Podziel się:

We Frankfurcie nad Menem otwarto we wtorek wieczorem 61. Międzynarodowe Targi
Książki. Honorowym gościem tego największego na świecie spotkania branży wydawniczej są w tym roku
Chiny.

We Frankfurcie nad Menem otwarto we wtorek wieczorem 61. Międzynarodowe Targi Książki. Honorowym gościem tego największego na świecie spotkania branży wydawniczej są w tym roku Chiny.

W targach uczestniczy 7314 wystawców ze 100 państw, w tym 53 wydawców z Polski. Zaplanowano prezentację ponad 400 tysięcy tytułów, z których 124 tysiące to nowości. Jednym z centralnych tematów imprezy są nowe media, w tym wydawnictwa cyfrowe.

Chiny promują swoją branżę wydawniczą pod hasłem tradycji, ale także nowoczesnych rozwiązań. Zaproszenie tego komunistycznego kraju jako honorowego gościa targów wywołało wiele kontrowersji.

"Potępiamy z największą ostrością łamanie praw człowieka i ograniczanie wolności myśli i prasy" - oświadczył przed inauguracją targów ich dyrektor Juergen Boos. Jednocześnie bronił swojej decyzji. "Chiny można podziwiać, obawiać się ich i krytykować, ale na pewno nie można ignorować tego kraju" - dodał. Według Boosa celem targów jest "zmiana poprzez zbliżenie".

W uroczystym otwarciu targów wzięli udział kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz wiceprezydent Chin Xi Jinping. "W dyskusji nie może być tematów tabu i jestem pewna, że ich nie będzie" - oświadczyła Merkel, odnosząc się do kontrowersji wokół honorowego gościa targów. Jej zdaniem targi będą okazją, by poznać dokładniejszy obraz Chin. "Proponuję wszystkim: bądźcie ciekawi, ale nie kierujcie się uprzedzeniami i nie obawiajcie się stawiać pytań" - powiedziała.

Jak poinformował w komunikacie polski Instytut Książki, centralnym punktem polskiego stoiska będzie jubileuszowa wystawa "Programu Translatorskiego (c)POLAND 1999-2009", który wspiera finansowo przekłady literatury polskiej na języki obce. Przez 10 lat dzięki środkom tego programu sfinansowano wydanie 800 książek w 40 krajach świata. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 8 mln złotych.

Oddzielna wystawa poświęcona jest zmarłemu w tym roku polskiemu filozofowi Leszkowi Kołakowskiemu.

Na polskim stoisku zaprezentowany będzie również dorobek polskiej szkoły reportażu, książki nominowane do najważniejszych polskich nagród literackich, jak "Nike", "Angelus" i "Nagroda Literacka Gdynia", a także najlepsze polskie książki dla dzieci z ostatnich dwóch lat.

W przygotowanym na targi najnowszym katalogu 30 najciekawszych nowości książkowych ostatnich miesięcy znalazły się m.in. nowe książki Andrzeja Stasiuka, Michała Witkowskiego, Andrzeja Barta, Zbigniewa Kruszyńskiego oraz Ewy Kuryluk.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)