Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Partie rezygnują z kontrowersyjnego planu odciążenia budżetu

0
Podziel się:

Prowadzące rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec chadecki
blok CDU/CSU i liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) zamierzają zastąpić innymi rozwiązaniami
swój kontrowersyjny plan złagodzenia deficytu finansów publicznych poprzez utworzenie specjalnego
funduszu pozabudżetowego - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła w tych partiach.

*Prowadzące rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec chadecki blok CDU/CSU i liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) zamierzają zastąpić innymi rozwiązaniami swój kontrowersyjny plan złagodzenia deficytu finansów publicznych poprzez utworzenie specjalnego funduszu pozabudżetowego - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła w tych partiach. *

Według nich, fundusz taki mógłby się okazać niezgodny z niemiecką konstytucją.

Kierowana przez kanclerz Angelę Merkel chadecja i prorynkowa FDP zdobyły wspólnie we wrześniowych wyborach bezwzględną większość miejsc w Bundestagu. W trakcie rokowań koalicyjnych zdołały osiągnąć kompromis w wielu kwestiach, od energetyki jądrowej po politykę zagraniczną i organizację ochrony zdrowia. Na razie jednak nie ustaliły, jak będzie wyglądać realizacja ich przedwyborczych obietnic obniżenia podatków oraz jednoczesnego utrzymania deficytu budżetowego pod kontrolą.

W trakcie negocjacji w ostatnich dniach oba ugrupowania wysunęły pomysł utworzenia specjalnego funduszu, który łagodziłby wynoszące 50 mld euro lub więcej niedobory w finansowaniu pomocy dla bezrobotnych i opieki zdrowotnej. Jednak źródła wewnątrzpartyjne poinformowały w czwartek, iż rządowi eksperci zakwestionowali ten plan jako potencjalnie niekonstytucyjny. Już wcześniej był on przedmiotem krytyki ze strony niektórych ekonomistów oraz partii opozycyjnych. Mówiono w tym kontekście o tricku budżetowym oraz finansowej scenie cieni.

"FDP nie podejmie żadnych decyzji, które mogłyby być sprzeczne z konstytucją" - powiedział Reuterowi ekspert budżetowy liberałów Otto Fricke.

Według znawców tematu, w czwartek na forum negocjacji koalicyjnych pojawiła się nowa propozycja, której przyjęcie spowodowałoby w 2010 roku znaczny przyrost zadłużenia państwa. Przewiduje ona udzielenie Federalnej Agencji Pracy rządowych gwarancji kredytowych na sfinansowanie brakujących kwot na świadczenia dla bezrobotnych w 2010 roku oraz rządowe pożyczki na ten sam cel w latach następnych. Ich kwota będzie musiała szybko spadać, by nowy rząd nie naruszył nowych ustawowych reguł hamowania wzrostu deficytu. (PAP)

dmi/ mc/

4988131

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)