Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Polityka bezpieczeństwa tematem dla Trójkąta Weimarskiego

0
Podziel się:

Europejska polityka bezpieczeństwa i obrony może być dziedziną pogłębionej
współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego - ocenił sekretarz stanu w MSZ
Niemiec Werner Hoyer.

Europejska polityka bezpieczeństwa i obrony może być dziedziną pogłębionej współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego - ocenił sekretarz stanu w MSZ Niemiec Werner Hoyer.

Wypowiadając się na marginesie zakończonej w niedzielę Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie stwierdził on, że trzy kraje powinny stanowić awangardę wspólnych inicjatyw w tej dziedzinie na forum UE.

Hoyer przypomniał, że na niedawnym spotkaniu ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego nadano "nowy impuls stosunkom niemiecko-polsko-francuskim w ramach tego forum".

"Znajdzie to wyraz we wszelkich możliwych dziedzinach współpracy, także w obszarze polityki bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne" - powiedział Hoyer polskim dziennikarzom.

"Dostrzegamy, że nasi polscy sąsiedzi mają szczególne oczekiwania wobec UE dotyczące bezpieczeństwa. Po 1990 r. postawili wszystko na jedną kartę, mianowicie na NATO i USA. Przeżyli jednak rozczarowanie i w pełni zwrócili się w stronę Unii Europejskiej. To ogromna szansa" - ocenił niemiecki polityk.

"Francja i Niemcy chciałyby szczególnie ściśle współpracować z Polską, bo w ten sposób zapobiegamy ryzyku nowych podziałów w Europie. Dlatego ważna jest polityka bezpieczeństwa" - dodał.

Zdaniem Hoyera należy rozważyć, czy możliwe jest pogłębienie współpracy z Polską w tej dziedzinie w ramach mechanizmu stałej współpracy strukturalnej w UE na mocy Traktatu Lizbońskiego. Mechanizm ten umożliwia grupie państw członkowskich wzmocnienie współpracy w dziedzinie polityki obronnej.

Jak dodał Hoyer, tego rodzaju kooperacja w ramach Trójkąta Weimarskiego nie może być "zamkniętym kręgiem". "Może to być oferta wobec partnerów w UE, by wzięli udział we współdziałaniu. Chodzi o awangardę takiej współpracy" - dodał.

Zdaniem niemieckiego polityka częste wspólne inicjatywy Trójkąta Weimarskiego na forum unijnych rad ministrów byłyby sygnałem, że "Polska, Francja i Niemcy współpracują, ale nie jako dyrektorium, albo ekskluzywny krąg".

Na kwiecień planowane jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego, które może być okazją do skonkretyzowania idei pogłębienia współpracy w polityce bezpieczeństwa i obronnej.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ keb/ ro/

polityka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)