Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Polski koncert w centrum Berlina

0
Podziel się:

Artyści sceny polskiej i niemieckiej, polskie grupy folklorystyczne oraz
polonijne organizacje i media w Niemczech zaprezentowały się w sobotę w Berlinie w trakcie koncertu
z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 r.

Artyści sceny polskiej i niemieckiej, polskie grupy folklorystyczne oraz polonijne organizacje i media w Niemczech zaprezentowały się w sobotę w Berlinie w trakcie koncertu z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 r.

Koncert zorganizowało Zrzeszenie Federalne - Polskie Forum w Niemczech, z inicjatywy Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech i przy wsparciu federalnego pełnomocnika ds. kultury i mediów w rządzie RFN, polskiego MSZ oraz Senatu RP.

Całodniowa impreza odbyła się na placu Breitscheida, który jest centralnym miejscem zachodniej części stolicy Niemiec. Gwiazdą wieczoru była piosenkarka Justyna Steczkowska. Wcześniej wystąpili m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Maria Helmin Quintet oraz zespół Polkaholix.

Publiczność miała okazję spróbować również specjalności polskiej kuchni: serwowano bigos, pierogi, polskie wypieki oraz trunki.

Gośćmi imprezy byli również przedstawiciele świata polityki, w tym senator Barbara Borys-Damięcka, która jest członkiem senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą, polski wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak oraz delegacja parlamentu niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia, gdzie mieszka największa grupa osób polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech.

"Po raz pierwszy udało się zorganizować tak dużą polską imprezę w samym centrum Berlina. To powód do radości" - powiedział kierownik wydziału konsularnego w ambasadzie polskiej w Niemczech Mariusz Skórko.

Przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki ocenił, że imprezę można zaliczyć do udanych, choć deszcz nieco popsuł atmosferę i nie sprzyjał frekwencji. "Ważne jest, że zaprezentowaliśmy się jako Polonia. Mówi się o nas, że jesteśmy niewidoczni, a nawet skłóceni, a tymczasem widać, że dobrze współpracujemy i jesteśmy razem" - dodał Lewicki.

Jego zdaniem dla Polonii powodem do świętowania jest to, że przy okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami z 17 czerwca 1991 r. zauważono też problemy Polaków w Niemczech. "Rozpoczęto na ten temat poważną debatę, która powinna się dalej toczyć" - ocenił Lewicki.

W ramach przygotowań do jubileuszu traktatu Polska i Niemcy podjęły rozmowy Okrągłego Stołu dotyczące wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, Polaków w Niemczech oraz niemieckiej mniejszości w Polsce. W zeszłą niedzielę podpisano wspólne oświadczenie podsumowujące dotychczasowe ustalenia. Zapowiedziano w nim m.in. utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech, biura w Berlinie, które będzie reprezentować interesy wszystkich polskich organizacji w Niemczech, a także opracowanie przez niemieckie władze strategii nauczania języka polskiego, jako języka ojczystego.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)