Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Prasa: Turek z Bawarii zamachowcem samobójcą

0
Podziel się:

Urodzony w Bawarii Turek, 28-letni Cueneyt
Ciftci, jest pierwszym zamachowcem samobójcą z Niemiec - podaje w
niedzielę niemiecka prasa. Miał on przeprowadzić on na początku
marca atak samobójczy w Afganistanie.

Urodzony w Bawarii Turek, 28-letni Cueneyt Ciftci, jest pierwszym zamachowcem samobójcą z Niemiec - podaje w niedzielę niemiecka prasa. Miał on przeprowadzić on na początku marca atak samobójczy w Afganistanie.

Jak informuje tygodnik "Focus", powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, pochodzący z miasta Ansbach w Bawarii mężczyzna był powiązany z komórką terrorystów organizacji Unia Islamskiego Dżihadu w regionie Sauerland w Północnej Nadrenii- Westfalii.

Grupa opublikowała w Internecie informację o zamachu w Afganistanie z 3 marca oraz zdjęcia mężczyzny. "Ta operacja została pomyślnie przeprowadzona przez pochodzącego z Niemiec (...) odważnego Cueneyta Ciftci, który zamienił dostatnie życie na raj" - napisano po turecku.

"Ciężarówka wypełniona 4,5 tonami materiałów wybuchowych zgładziła heretyków" - informują ekstremiści.

W zamachu tym w prowincji Chost zginęli dwaj amerykańscy żołnierze i dwaj cywile.

Według źródeł "Focusa", Ciftci był wśród pięciu mężczyzn, których w 2007 roku Islamska Unia Dżihadu wysłała do swojego obozu szkoleniowego w Pakistanie. Miał opuścić Niemcy wraz z żoną i dwójką małych dzieci. Tygodnik "Der Spiegel" przypomina, że w październiku zeszłego roku w walkach w Pakistanie zginął pochodzący z Hesji Turek Sadullah K., powiązany z komórką terrorystyczną, działającą w Niemczech.

"Focus" informuje także, że bawarski Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji odkrył w Internecie portal, stanowiący swego rodzaju "uniwersytet on-line" dla islamistów.

Minister spraw wewnętrznych w rządzie krajowym Bawarii Joachim Herrmann powiedział tygodnikowi, że za pośrednictwem stron internetowych "nauczyciele i uczniowie" wymieniali się fachową wiedzą i danymi na temat broni, konstruowania bomb oraz metod utrzymywania łączności. "Znaczenie +cyberdżihadu+ w kręgach islamistów wzrasta" - powiedział Herrmann.

Jego zdaniem, ekstremiści wykorzystują Internet jako uzupełnienie szkoleń w obozach w Pakistanie. "Internet gwarantuje Al-Kaidzie istnienie, zdolność przetrwania i dalszego rozwoju" - uważa bawarski minister.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ dmi/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)