Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Premier Brandenburgii ustąpi w sierpniu ze stanowiska

0
Podziel się:

#
oficjalne potwierdzenie rezygnacji, więcej szczegółów
#

# oficjalne potwierdzenie rezygnacji, więcej szczegółów #

29.07. Berlin (PAP) - Premier Brandenburgii Matthias Platzeck zapowiedział w poniedziałek w Poczdamie, że 28 sierpnia z przyczyn zdrowotnych ustąpi ze stanowiska. Na swego następcę zaproponował obecnego szefa MSW Dietmara Woidke. Niemiecki land Brandenburgia graniczy z Polską.

59-letni socjaldemokrata przeszedł w czerwcu lekki udar. W poniedziałek, po trzytygodniowym urlopie, pojawił się znów w pracy. Kontynuowanie politycznej kariery polityk uzależniał od stanu zdrowia.

Platzeck powiedział dziennikarzom, że lekarze pozwolili mu na 40 do 50 godzin pracy tygodniowo, uznali natomiast za wykluczone kontynuowanie dotychczasowego trybu pracy w wymiarze 80 godzin tygodniowo, co było dotychczas normą. Ustępujący premier dodał, że "demokracja jest przekazaniem władzy na czas określony." "Trzeba wystrzegać się myśli, że jest się niezastąpionym" - podkreślił Platzeck, kierujący rządem Brandenburgii od 2002 roku.

Platzeck zrezygnuje także z kierowania organizacją SPD w Brandenburgii. Chce natomiast zachować mandat szeregowego posła.

W latach 1998-2002 Platzeck był burmistrzem stolicy landu - Poczdamu. Rządzona przez niego Brandenburgia utrzymuje bliskie kontakty z polskimi województwami, a postulat współpracy z Polską wpisany jest do konstytucji landu. Brandenburgia jest członkiem międzyregionalnej sieci "Partnerstwo-Odra", do której po stronie polskiej należą województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i lubuskie.

Problemem jest wysoka przestępczość w regionie przygranicznym.

W czasach NRD Platzeck należał do ruchu ekologicznego, stanowiącego jeden z nurtów antykomunistycznej opozycji. Był współzałożycielem wschodnioniemieckich Zielonych. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku był ministrem ochrony środowiska Brandenburgii. Popularność w całym kraju zdobył dzięki wielkiemu zaangażowaniu podczas tragicznej powodzi w 1997 roku, która dała się mocno we znaki mieszkańcom położonych nad Odrą wschodnich Niemiec. Media nazwały go wówczas "hrabią wałów powodziowych".

Placek wstąpił w 1995 roku do SPD. Przez pięć miesięcy - od listopada 2005 r. do kwietnia 2006 r. - był przewodniczącym niemieckiej SPD, jednak zrezygnował z tej funkcji z powodów zdrowotnych. Na początku roku został wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego im. Willy'ego Brandta pod Berlinem - BER. Prestiżowa inwestycja jest mocno opóźniona - planowane na czerwiec 2012 roku otwarcie było już kilkakrotnie przekładane.

SPD obawia się, że rezygnacja popularnego polityka może wpłynąć negatywnie na wynik wyborów do parlamentu Brandenburgii w przyszłym roku. Obecnie SPD rządzi landem razem z Lewicą.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)