Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy przeciwne rozluźnieniu w UE warunków pomocy dla banków

0
Podziel się:

Rząd Niemiec zdecydowanie sprzeciwia się rozluźnieniu
uzgodnionych dotąd na forum Unii Europejskiej warunków pomocy dla zagrożonych upadkiem banków -
poinformowały w czwartek cytowane przez agencję dpa źródła w niemieckim ministerstwie finansów.

Rząd Niemiec zdecydowanie sprzeciwia się rozluźnieniu uzgodnionych dotąd na forum Unii Europejskiej warunków pomocy dla zagrożonych upadkiem banków - poinformowały w czwartek cytowane przez agencję dpa źródła w niemieckim ministerstwie finansów.

Resort zareagował w ten sposób na doniesienia magazynu "Monitor" niemieckiej telewizji publicznej ARD, iż grozi zmiana stanowiska Berlina w sprawie zasad przyszłej unii bankowej. W prowadzonych obecnie rokowaniach z Parlamentem Europejskim pojawiło się żądanie, by również w przyszłości ratowanie banków było finansowane przez podatników bez udziału właścicieli i wierzycieli.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zasygnalizował w czwartek, że jego kraj nie zrezygnuje z zasady obciążania kosztami sanacji banków najpierw ich wierzycieli, a dopiero potem podatników. "Nie ustępujemy tutaj ani na krok" - powiedział dziennikarzom.

Zastrzeżenia Niemiec wobec zasad funkcjonowania drugiego filara przyszłej unii bankowej - czyli systemu likwidowania bądź ratowania upadających banków - przedstawiono w 14-stronicowym raporcie sporządzonym przez Unię Europejską na potrzeby dyplomatów. Agencja Reutera, której udostępniono ten dokument, poinformowała w czwartek, że dwa budzące największe kontrowersje żądania Berlina to suwerenność wobec Brukseli w kwestii likwidowania własnych banków oraz zminimalizowanie udziału Niemiec w kosztach ratowania banków w innych krajach.

"Niemcy chcą tak małej mutualizacji długów bankowych, jak to tylko możliwe" - powiedział Reuterowi bliski negocjacjom przedstawiciel władz UE.

"Chcą także, by (za ratowanie) płaciły raczej banki, a nie podatnicy. Im bardziej zmierzają one ku konieczności płacenia na rzecz banków w innych krajach, tym bardziej chcą gwarancji, że ten system finansowania nigdy nie zostanie użyty, za to rychło obciąży się wierzycieli" - dodał rozmówca agencji.

Kluczowe znaczenie ma dla inwestorów niemieckie żądanie, by już od stycznia 2015 roku obowiązywała zasada, że straty banków będą najpierw pokrywać właściciele wkładów przekraczających 100 tys. euro oraz nabywcy większych pakietów wyemitowanych przez te banki obligacji, a dopiero potem państwo. Obecnie zakłada się, że taka regulacja wejdzie w życie o trzy lata później.

Berlin chce ponadto, by funkcjonująca w ramach drugiego filara nowa agencja, której zadaniem będzie zamykanie lub ratowanie banków, ograniczyła swe kompetencje do nie więcej niż 150 dużych unijnych instytucji kredytowych. (PAP)

dmi/ mc/

14994634 14998227

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)