Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy przeciwni przekazywaniu dalszych kompetencji do Brukseli

0
Podziel się:

Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna przekazywaniu
dalszych kompetencji narodowych Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte mieszkańców Niemiec nie chce
przekształcenia UE w federację wzorowaną na USA - wynika z sondażu tygodnika "Stern".

*Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna przekazywaniu dalszych kompetencji narodowych Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte mieszkańców Niemiec nie chce przekształcenia UE w federację wzorowaną na USA - wynika z sondażu tygodnika "Stern". *

Powstanie w przyszłości jednolitego europejskiego państwa federalnego odrzuca 74 proc. uczestników ankiety. Tylko 22 proc. zadeklarowało gotowość do rezygnacji z własnego państwa narodowego na rzecz zjednoczonej Unii. Wyniki sondażu, przeprowadzonego przez instytut Forsa, ukazały się w środę na stronie internetowej wydawanego w Hamburgu magazynu politycznego.

Mieszkańcy Niemiec zareagowali negatywnie na sugestię ministra finansów Wolfganga Schaeuble, który w jednym z wywiadów opowiedział się za wybieranym przez wszystkich obywateli UE prezydentem Unii. 63 proc. pytanych sprzeciwiło się powstaniu takiego stanowiska, tylko 33 proc. poparło ten projekt.

Forsowane przez Francję i Włochy oraz Hiszpanię euroobligacje, oznaczające "uwspólnotowienie", czyli wprowadzenie zbiorowej odpowiedzialności za długi krajów UE, odrzuca 73 proc. uczestników ankiety. Tylko 17 proc. Niemców jest gotowych zaakceptować taki pomysł. Niemieckie władze zdecydowanie odrzucają możliwość wprowadzenia euroobligacji. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że "dopóki żyje" nie zgodzi się na takie rozwiązanie.

59 proc. ocenia krytycznie ograniczenie kompetencji niemieckiego parlamentu w sprawach budżetowych, będące następstwem zgody na powstanie europejskiego funduszu ratunkowego euro - EMS.

Pomimo niechęci do pogłębiania integracji Niemcy zadowoleni są z członkostwa w UE. 54 proc. ocenia, że ich kraj skorzystał na obecności w Unii. Ponad połowa ankietowanych uważa, że decyzja o wprowadzeniu wspólnej waluty euro była słuszna. (PAP)

lep/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)