Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy przeznaczą 60 mln euro na konserwację Auschwitz

0
Podziel się

Niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe przeznaczą razem 60 mln euro
dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, której celem jest pozyskanie środków na konserwację pozostałości
po byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym.

bEhAfwwR

Niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe przeznaczą razem 60 mln euro dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, której celem jest pozyskanie środków na konserwację pozostałości po byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym.

Decyzję podjęto w środę podczas spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich landów - podała agencja dpa.

Władze Niemiec przejmują w ten sposób wspólnie odpowiedzialność za utrzymanie Auschwitz jako pomnika europejskiej historii przeciwko Holokaustowi, ludobójstwu i terrorowi nazistowskiemu.

bEhAfwwT

"Pamięć o tamtym upadku cywilizacji i kultury oraz rozliczenie z historią pozostaje jednym z najważniejszych naszych zadań" - oświadczył premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Juergen Ruettgers, który należy do rady fundacji.

Władze federalne i krajowe udostępnią Auschwitz-Birkenau po 30 mln euro.

Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacowane są na ok. 120 mln euro.

Do tej pory Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau utrzymywało się głównie ze środków pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 ok. 5 procent budżetu Muzeum.

bEhAfwwZ

W styczniu 2009 r. z inicjatywy m.in. pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego powołano Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/ woj/

bEhAfwxu
euro
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)