Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rada naukowa muzeum wysiedleń rozpoczęła prace

0
Podziel się:

Były bawarski minister kultury i naukowiec Hans Maier pokieruje radą naukową
fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma stworzyć w Berlinie centrum poświęcone
wysiedleniom.

Były bawarski minister kultury i naukowiec Hans Maier pokieruje radą naukową fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma stworzyć w Berlinie centrum poświęcone wysiedleniom.

Poinformowało o tym w poniedziałek Niemieckie Muzeum Historyczne, będące nadrzędną instytucją wobec niesamodzielnej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

78-letni Maier, były polityk bawarskiej chadecji CSU, został wybrany na przewodniczącego rady podczas jej konstytucyjnego posiedzenia, które odbyło się w poniedziałek w Berlinie z udziałem niemieckiego ministra kultury i mediów Bernda Neumanna.

W dziewięcioosobowym gremium, zwanym przez ustawę "naukowym kołem doradców", zasiadają obok niemieckich naukowców również polski historyk Tomasz Szarota z Polskiej Akademii Nauk oraz po jednym naukowcu z Węgier i Czech.

Gremium ma służyć dyrektorowi fundacji pomocą w sprawach fachowych oraz współtworzyć koncepcję przyszłego muzeum wysiedleń.

Dyrektorem fundacji jest Manfred Kittel, profesor w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium oraz na uniwersytecie w Ratyzbonie.

Centrum muzealno-dokumentacyjne poświęcone wysiedleniom Niemców w czasie II wojny światowej i po niej ma powstać w budynku Deutschlandhaus niedaleko Placu Poczdamskiego w Berlinie. Trzonem stałej ekspozycji mają być wysiedlenia Niemców. Jednak obejmie ona także historię innych przymusowych wysiedleń i ucieczek narodów w Europie XX wieku.

Naukowe koło doradców przyszłego muzeum wysiedleń rozpoczęło pracę w cieniu sporu koalicyjnego o kandydaturę przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach do rady politycznej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Na jej nominację nie chce się zgodzić minister spraw zagranicznych, liberał Guido Westerwelle, by - jak wyjaśnia - nie obciążać stosunków z krytyczną wobec Steinbach Polską.

Szefowa BdV ma poparcie chadeków. Związek Wypędzonych oczekuje, że przed końcem roku rząd federalny znajdzie rozwiązanie sporu.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)