Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Regiony pogranicza chcą wspólnej koncepcji rozwoju infrastruktury

0
Podziel się:

Cztery polskie województwa oraz cztery landy niemieckie położone przy granicy
obu państw opracują wspólną koncepcję rozwoju infrastruktury transportowej w regionie
przygranicznym - zapowiedział w środę premier Brandenburgii Matthias Platzeck.

Cztery polskie województwa oraz cztery landy niemieckie położone przy granicy obu państw opracują wspólną koncepcję rozwoju infrastruktury transportowej w regionie przygranicznym - zapowiedział w środę premier Brandenburgii Matthias Platzeck.

W Poczdamie odbył się w środę II szczyt zainicjowanego w 2006 r. programu współpracy przygranicznej Partnerstwo Odry z udziałem władz województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz landów Brandenburgii, Saksonii, Berlina i Meklemburgii-Pomorza Wschodniego.

Infrastruktura była głównym tematem spotkania. Jak powiedział Platzeck, wspólna strategia ma powstać do października i zostanie przedstawiona rządom centralnym Polski i Niemiec. Celem jest stworzenie przez osiem regionów wspólnego obszaru komunikacyjnego.

"Chodzi szczególnie o rozbudowę tras kolejowych, połączenia lotnicze, drogi, ścieżki rowerowe, drogi wodne i ponadregionalne korytarze transportowe. Chcemy przygotować całą paletę przedsięwzięć i przemyśleń" - powiedział Platzeck na konferencji prasowej.

Przyznał, że z powodu istniejących różnic między uczestnikami Partnerstwa Odry za wcześnie jest jeszcze, by informować o szczegółach i konkretnych projektach infrastrukturalnych, które mogą zostać zawarte we wspólnej koncepcji.

"Cieszymy się z zapowiedzi, że w 2011 r. gotowa ma być autostrada do Poznania, była też mowa o połączeniu tramwajowym między Frankfurtem a Słubicami (...) Mówiliśmy też o możliwościach wykorzystania Odry w najbliższych dziesięcioleciach" - powiedział Platzeck.

Jeszcze w tym roku planowane są prace na trasie kolejowej Berlin-Wrocław, które zwiększą prędkość pociągów do 160 km na godzinę na odcinkach między Wrocławiem a Legnicą oraz Berlinem a Cottbus. Ważną rolę dla całego regionu odgrywać będzie też powstające pod Berlinem międzynarodowy port lotniczy Berlin-Brandenburg International (BBI).

"Jest dobra płaszczyzna do wspólnych uzgodnień. Zostały wylane dobre fundamenty, teraz już od nas zależy, jaki powstanie na nich budynek" - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko.

Według Husejki drugim ważnym tematem środowego spotkania Partnerstwa Odry była współpraca naukowo-badawcza w polsko-niemieckim regionie przygranicznym.

W ocenie współprzewodniczącego polsko-niemieckiej komisji rządowej ds. współpracy transgranicznej i międzyregionalnej Rolfa Mafaela dzięki inicjatywie Partnerstwa Odry region odrzański ma szansę stać się regionem konkurencyjnym w Unii Europejskiej. "Dzisiejsze spotkanie dało silny impuls na rzecz rozwoju tego obszaru" - powiedział Mafael.

Platzeck przyznał, że problemem w polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej wciąż są różnice kompetencji pomiędzy niemieckimi krajami związkowymi a województwami. "Mam nadzieję, że znajdziemy odpowiedni mechanizm współpracy, który uwzględni te różnice" - powiedział Platzeck.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)