Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd liczy na płynną ratyfikację Traktatu z Lizbony

0
Podziel się:

Niemiecki rząd federalny liczy, że uzgodnienia w sprawie nowej
ustawy kompetencyjnej, otwierającej drogę do ratyfikacji
Traktatu Lizbońskiego, przebiegną płynnie.

Niemiecki rząd federalny liczy, że uzgodnienia w sprawie nowej ustawy kompetencyjnej, otwierającej drogę do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, przebiegną płynnie.

"Jesteśmy optymistami, że uda się to (przyjęcie ustawy) jeszcze przed wyborami do Bundestagu" - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Thomas Steg.

Odniósł się w ten sposób do formułowanych przez bawarską chadecję CSU warunków dotyczących ustawy kompetencyjnej, której poprawienie nakazał w zeszłym tygodniu Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

CSU postuluje przyznanie obu izbom parlamentu RFN daleko idących uprawnień w unijnym procesie decyzyjnym, w tym wprowadzenie wymogu uzyskiwania przez rząd federalny zgody Bundestagu i Bundesratu przed podjęciem decyzji na szczeblu UE. Bawarscy chadecy proponują również, by w najistotniejszych kwestiach, pociągających za sobą zmiany traktatowe, przeprowadzano referendum.

"Potrzebne jest silne prawo weta" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z agencją dpa bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann. W przeciwnym razie dojdzie do powolnego osłabienia interesów krajów związkowych w takich sprawach, jak prawo azylowe czy ochrona przed katastrofami.

Komentatorzy ostrzegają, że warunki te mogą opóźnić ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez Niemcy. Według obecnych planów ustawa kompetencyjna ma zostać uchwalona 8 września, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi (27 września).

W samej bawarskiej chadecji nie ma jednolitej zgody co do prezentowanych postulatów, a partie koalicji: CDU i SPD oraz część opozycji krytykują pomysły CSU.

"Sami byśmy się paraliżowali, jeśli każdy niemiecki minister przed każdą decyzją w Brukseli musiałby uzyskać placet w Berlinie. Stracilibyśmy zdolność do działania, którą wspomagać ma Traktat Lizboński" - powiedział przewodniczący komisji ds. europejskich w Bundestagu Gunther Krichbaum (CDU) dziennikowi "Frankfurter Rundschau".

Dodał, że oczekuje od CSU "sensownego kompromisu", a także płynnego dokończenia procedury ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Krichbaum ostrzegł też, że jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów w Wielkiej Brytanii i władzę obejmie Partia Konserwatywna, może przeprowadzić referendum w sprawie nowego traktatu UE. "Wówczas być może Bundestag nie będzie miał w ogóle o czym współdecydować" - dodał.

Bawarskich chadeków skrytykowała też szefowa frakcji Zielonych w Bundestagu Renate Kuenast. "Nie możemy dopuścić do tego, że CSU ze swymi wrogimi UE poglądami zagrozi ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego" - powiedziała gazecie "Frankfurter Rundschau".

W zeszły wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał, że Traktat Lizboński jest zgodny z niemiecką ustawą zasadniczą. Zakwestionował jednak towarzyszącą mu ustawę kompetencyjną, nakazując wzmocnienie wpływu parlamentu na politykę europejską.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)