Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Sąd nakazał zwolnienie z aresztu byłej terrorystki RAF

0
Podziel się:

Niemiecki Trybunał Federalny nakazał w środę zwolnienie z aresztu
śledczego byłej terrorystki RAF Vereny Becker, podejrzewanej przez organy ścigania o współudział w
zamordowaniu w 1977 roku prokuratora generalnego RFN Siegfrieda Bubacka.

Niemiecki Trybunał Federalny nakazał w środę zwolnienie z aresztu śledczego byłej terrorystki RAF Vereny Becker, podejrzewanej przez organy ścigania o współudział w zamordowaniu w 1977 roku prokuratora generalnego RFN Siegfrieda Bubacka.

Trybunał uznał zasadność skargi 57-letniej Becker na osadzenie w areszcie śledczym, wskazując, że nie ma wystarczających powodów, by kontynuować ten środek zapobiegawczy. Zdaniem sędziów, nie należy się obawiać ucieczki podejrzanej.

Ułaskawiona po odbyciu części kary dożywotniego więzienia terrorystka niemieckiej lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Verena Becker została w sierpniu aresztowana pod zarzutem udziału w zamachu na Bubacka. Według prokuratury zebrane w śledztwie dane wskazywały na jej "istotny wkład w przygotowanie i dokonanie zamachu". Nie znaleziono jednak dowodów na to, że właśnie Becker była zamaskowanym sprawcą, który 7 kwietnia 1977 roku w Karlsruhe ostrzelał z tylnego siedzenia motocykla służbowy samochód Bubacka, zabijając wszystkie trzy jadące nim osoby.

Trzy dokonane na przestrzeni niecałych siedmiu miesięcy akty terroru - kolejno zabójstwa Bubacka i prezesa Dresdner Bank Juergena Ponto oraz porwanie i zamordowanie prezesa związku pracodawców Hannsa-Martina Schleyera - stanowiły kulminację przegranej ostatecznie walki RAF z zachodnioniemieckim porządkiem konstytucyjnym.

W grudniu 1977 roku Becker została skazana na dożywocie za udział w strzelaninie, która towarzyszyła jej aresztowaniu w niecały miesiąc po zamachu na prokuratora generalnego. W 1980 roku umorzono postępowanie w sprawie jej domniemanego udziału w zabójstwie Bubacka ze względu na niewystarczające dowody. W 1989 roku została ułaskawiona i po wyjściu na wolność zmieniła personalia. (PAP)

az/ ap/

5367821 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)