Notowania

wiadomości
06.02.2013 13:59

Niemcy: Schavan nie ustąpi mimo utraty tytułu doktora ze stanowiska

# oświadczenie rzecznika kanclerz Angeli Merkel #

Podziel się
Dodaj komentarz

# oświadczenie rzecznika kanclerz Angeli Merkel #

06.02. Berlin (PAP/dpa) - Niemiecka minister oświaty Annette Schavan oświadczyła w środę, że nie zgadza się z decyzją uniwersytetu w Duesseldorfie o uznaniu jej doktoratu za plagiat i podejmie kroki prawne przeciwko unieważnieniu stopnia naukowego; nie zamierza podać się do dymisji.

"Nie akceptuję decyzji uniwersytetu w Duesseldorfie i zaskarżę ją" - powiedziała Schavan w Johannesburgu, w RPA, gdzie przebywa do piątku z oficjalną wizytą.

Jak pisze agencja dpa, szefowa resortu oświaty i badań naukowych nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Sprawą otwartą pozostaje jednak, jak długo 57-letnia działaczka CDU, uważana za zaufaną kanclerz Angeli Merkel, wytrzyma polityczną presję ze strony opozycji, domagającej się jej dymisji.

W przypadku pozostania Schavan na stanowisku afera z jej doktoratem byłaby z pewnością jednym z głównych tematów kampanii wyborczej przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Angela Merkel ma "całkowite zaufanie" do minister Schavan, pozostaje z nią w dobrym kontakcie i bardzo dobrze ocenia jej pracę na czele resortu - oświadczył rzecznik kanclerz Steffen Seibert, dodając, że Merkel spotka się z Schavan po jej powrocie z RPA.

Rada wydziału filozofii uniwersytetu w Duesseldorfie unieważniła we wtorek pisemną rozprawę doktorską Schavan i postanowiła odebrać jej tytuł naukowy, zarzucając jej próbę świadomego wprowadzenia uczelni w błąd poprzez niezgodne z obowiązującymi zasadami wykorzystywanie cytatów z innych prac.

Za unieważnieniem doktoratu głosowało 12 członków rady wydziału, dwie osoby były przeciwnego zdania, jedna wstrzymała się od głosu.

Partie opozycyjne - SPD i Zieloni - wezwały Schavan do ustąpienia ze stanowiska. Sekretarz generalna SPD Andrea Nahles powiedziała, że minister oświaty utraciła wiarygodność. Szefowa klubu parlamentarnego Zielonych Renate Kuenast wyraziła nadzieję, że Schavan "oszczędzi sobie i nauce przedłużania w nieskończoność tej afery i poda się do dymisji".

Natomiast koledzy partyjni bronią Schavan. Zastępca klubu parlamentarnego CDU Michael Kretschmer określił postępowanie uniwersytetu mianem farsy. Poparcie dla Schavan potwierdziła też organizacja CDU w Alb-Donau/Ulm, która nominowała ją w zeszłym tygodniu na kandydatkę w wyborach parlamentarnych 22 września.

W obronie swojej minister w przeszłości wielokrotnie stawała kanclerz Merkel, zapewniając publicznie, że ma do niej pełne zaufanie.

Zarzuty wobec Schavan pojawiły się początkowo anonimowo w internecie pod koniec kwietnia ubiegłego roku.

Schavan obroniła pracę doktorską, zatytułowaną "Osoba i sumienie" ("Person und Gewissen") w 1980 roku, uzyskując tytuł naukowy z pedagogiki na uniwersytecie w Duesseldorfie im. Heinricha Heinego.

Skandal z doktoratem Schavan jest drugim przypadkiem tego rodzaju w kierowanym przez partie chadeckie CDU/CSU rządzie w tej kadencji. W 2011 roku do dymisji podał się minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) po ujawnieniu, że jego praca doktorska jest plagiatem.

akl/ lep/ ro/

13152839

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz