Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
11.06.2006 14:28

Niemcy: Schuessel za referendum na temat konstytucji w całej UE

Kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel opowiedział się za równoczesnym przeprowadzeniem we wszystkich krajach Unii Europejskiej referendum na temat unijnej konstytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel opowiedział się za równoczesnym przeprowadzeniem we wszystkich krajach Unii Europejskiej referendum na temat unijnej konstytucji.

"Konstytucja zostałaby przyjęta, jeżeli poparłaby ją większość europejskiego społeczeństwa i większość krajów" - powiedział Schuessel w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę na łamach "Bild am Sonntag".

Austria sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii.

Kanclerz Austrii podkreślił, że jest przeciwnikiem wybrania z traktatu konstytucyjnego niektórych części i osobnego ich wdrożenia. "Wydłubywanie rodzynek z ciasta nie jest dobrą metodą" - zastrzegł. Oprócz powszechnego referendum, można by - zdaniem Schuessela - zmienić nazwę unijnej konstytucji na traktat lub ustawę zasadniczą.

Schuessel zastrzegł, że takie propozycje powinny wyjść od krajów, które odrzuciły konstytucję, czyli Francji i Holandii.

Kanclerz Austrii uważa, że obecnie w UE panują "szalenie skomplikowane" mechanizmy podejmowania decyzji. "Musimy je w sposób drastyczny uprościć, gdyż inaczej wspólnota 27 krajów będzie niezdolna do działania" - ostrzegł austriacki polityk.

Obecnie UE liczy 25 członków, ale od przyszłego roku mają dołączyć do Unii Rumunia i Bułgaria.

Zdaniem Schuessela, kanclerz Niemiec Angela Merkel może doprowadzić do przezwyciężenia kryzysu w Unii. Jej atutem jest "mądry styl działania" polegający na pracy w zespole. "Niemieckie przewodnictwo UE (w pierwszej połowie 2007 roku) nie rozwiąże jednak wszystkich problemów Unii" - uważa kanclerz Austrii.

Kontrola unijnych wpływów i wydatków będzie zadaniem dla przewodnictwa Portugalii w drugiej połowie 2007 r.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz