Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Seehofer: frakcje koalicyjne przedyskutują propozycje BdV

0
Podziel się:

Niemiecka koalicja chadecko-liberalna chce zażegnać spór wokół nominacji
szefowej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach do władz muzeum wysiedleń - poinformował w
poniedziałek przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer.

Niemiecka koalicja chadecko-liberalna chce zażegnać spór wokół nominacji szefowej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach do władz muzeum wysiedleń - poinformował w poniedziałek przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer.

Według niego na niedzielnym spotkaniu szefów CDU, CSU i FDP uzgodniono, że przewodniczący frakcji koalicyjnych wypracują rozwiązanie wraz z BdV. Rozmowy prowadzić ma minister kultury Bernd Neumann.

"Ufam, że to się powiedzie" - powiedział Seehofer.

Minister spraw zagranicznych i szef FDP Guido Westerwelle nie zgadza się na wejście Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" z obawy przed pogorszeniem stosunków z Polską, krytyczną wobec szefowej BdV.

Erika Steinbach ma poparcie chadeków, szczególnie bawarskiej CSU. Na początku stycznia sama wyraziła gotowość rezygnacji z kandydowania do władz fundacji, ale postawiła kilka warunków. Domaga się przede wszystkim zwiększenia liczby przedstawicieli BdV w radzie fundacji oraz usamodzielnienia jej od rządu federalnego.

Głównym tematem niedzielnego spotkania szefów partii koalicyjnych w Berlinie był spór wokół planowanej reformy podatkowej. Seehofer i Westerwelle potwierdzili w poniedziałek, że rząd obstaje przy planach obniżenia podatków. Jednak szczegóły reformy ustalone zostaną dopiero w maju tego roku, gdy znane będą szacunki dotyczące wpływów z podatków.

Reformę systemu podatkowego i zmniejszenie ciężarów na kwotę do 24 mld euro rocznie już od 2011 roku zapowiedziano w podpisanej pod koniec października umowie koalicyjnej między CDU, CSU i FDP.

Na dotrzymanie tych postanowień nalegają liberałowie. Jednak chadecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uważa, że w realizacji tych planów przeszkodzić może trudna sytuacja finansów państwa, będąca konsekwencją kryzysu, w tym rekordowe zadłużenie (blisko 86 mld euro). Konieczne może się okazać znaczne ograniczenie reformy podatków, bądź przesunięcie jej na później.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ az/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)