Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Skandal z inwigilacją Merkel: szef MSZ wezwał ambasadora USA

0
Podziel się:

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle wezwał w czwartek do ministerstwa
ambasadora USA Johna Bonnella Emersona w związku z informacjami o inwigilowaniu kanclerz Angeli
Merkel przez amerykańskie służby wywiadowcze.

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle wezwał w czwartek do ministerstwa ambasadora USA Johna Bonnella Emersona w związku z informacjami o inwigilowaniu kanclerz Angeli Merkel przez amerykańskie służby wywiadowcze.

"Ambasadorowi zostanie przedstawione stanowisko rządu niemieckiego" - powiedziała rzeczniczka MSZ w Berlinie.

Tygodnik "Der Spiegel", który jako pierwszy poinformował o decyzji MSZ, podkreśla, że jest ona niecodziennym wydarzeniem w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Fakt, że Westerwelle osobiście spotka się z dyplomatą, jest dowodem na to, że rząd poważnie traktuje incydent. Zwykle w imieniu resortu występują w takich przypadkach urzędnicy niższej rangi.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował w środę wieczorem, że Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze.

"Rząd niemiecki otrzymał informacje, że telefon komórkowy kanclerz Niemiec jest być może kontrolowany przez amerykańskie służby" - oświadczył Seibert. "Skierowaliśmy niezwłocznie do naszych amerykańskich partnerów zapytanie (w tej sprawie), prosząc o natychmiastowe i wyczerpujące wyjaśnienie" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rządu.

Merkel przeprowadziła rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą, podkreślając przy tej okazji, że gdyby informacje o jej inwigilowaniu miały się potwierdzić, jednoznacznie potępia takie praktyki i uznaje je za całkowicie niedopuszczalne. "Byłoby to poważnym naruszeniem zaufania. Należy niezwłocznie zaprzestać takich praktyk" - powiedział Seibert.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone "nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować". Niemieckie i amerykańskie media zwróciły uwagę, że Carney użył czasu teraźniejszego i przyszłego, ale nie przeszłego.

W Berlinie na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w czwartek parlamentarna komisja ds. kontroli służb specjalnych.

Przedstawiciele wszystkich reprezentowanych w parlamencie partii ostro potępili działania amerykańskich służb.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)