Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy skręcają w lewo? Nie wykluczają koalicji z postkomunistami

0
Podziel się

Uchwałę w tej sprawie ma przyjąć rozpoczynający się w czwartek zjazd partii w Lipsku.

Niemcy skręcają w lewo? Nie wykluczają koalicji z postkomunistami
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bErstAqJ

Niemiecka SPD chce w przyszłości odejść od obowiązującego dotychczas stanowiska wykluczającego koalicję z postkomunistyczną lewicą jako partnerem nieobliczalnym. Uchwałę w tej sprawie ma przyjąć rozpoczynający się w czwartek zjazd partii w Lipsku.

- _ Na przyszłość nie wykluczamy zasadniczo żadnej koalicji (z wyjątkiem partii prawicowo-populistycznych lub radykalnych) _ - czytamy w przedstawionym we wtorek przez zarząd partii projekcie uchwały, który ma zostać poddany pod głosowanie podczas trzydniowego zjazdu socjaldemokratów.

Autorzy dokumentu zastrzegają, że warunkiem ewentualnej współpracy jest _ gwarancja odpowiedzialnej polityki europejskiej i zagranicznej na gruncie zobowiązań międzynarodowych _. Wśród innych warunków władze SPD wymieniają umowę koalicyjną _ możliwą do sfinansowania _ oraz utworzenie stabilnej większości parlamentarnej.

bErstAqL

Przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Gregor Gysi pozytywnie ocenił zapowiedź zmiany stosunku SPD do jego partii. Zauważył jednak, że _ decyzja ta, jak wszystko co czyni SPD, przychodzi za późno _.

Współpracy z Lewicą domaga się szczególnie lewicowe skrzydło SPD. W wyborach parlamentarnych 22 września SPD, Zieloni i Lewica zdobyły więcej mandatów (320) w Bundestagu niż zwycięzca wyborów - partie chadeckie CDU i CSU (311). Jednak socjaldemokraci wykluczyli przed wyborami sojusz z postkomunistami pomimo gotowości tych ostatnich do współpracy.

W sprawach socjalnych oraz w polityce gospodarczej między oboma ugrupowaniami istnieje wiele punktów stycznych. Nie do przyjęcia jest jednak dla SPD postulat lewicy w sprawie rezygnacji z udziału w międzynarodowych misjach pokojowych oraz żądanie wyjścia przez Niemcy z NATO. Krytycy współpracy z Lewicą wskazują też na niekompletne rozliczenie się tej partii z komunistycznej przeszłości oraz istnienie w niej sił skrajnych kwestionujących gospodarkę rynkową.

_ - W przyszłości CDU nie będzie mogła już być taka pewna, że pomimo istnienia większości na lewo od niej nie powstanie koalicja oparta na tej większości _ - wyjaśnił członek władz SPD Ralf Stegner.

bErstAqR

Lewica powstała na przełomie lat 1989/1990 w wyniku przekształceń rządzącej w NRD Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED). Początkowo nosiła nazwę Partia Demokratycznego Socjalizmu (PDS). Po połączeniu się z byłymi politykami SPD, którzy oddali legitymacje partyjne na znak protestu przeciwko ich zdaniem niesprawiedliwej polityce gospodarczej socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera, postkomuniści przyjęli nazwę Die Linke (Lewica). W ostatnich wyborach Lewica zdobyła 8,6 proc. głosów, stając się po CDU/CSU i SPD trzecią siłą polityczną Niemiec.

bErstArm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)