Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: SPD żąda redukcji sił w Afganistanie od połowy 2011 roku

0
Podziel się:

Liderzy niemieckiej socjaldemokracji domagają się, by już w połowie
przyszłego roku rozpoczęto wycofywanie sił Bundeswehry z Afganistanu. Proces ten powinien zakończyć
się najpóźniej w 2015 roku - oceniły władze SPD w przedstawionym we wtorek stanowisku.

Liderzy niemieckiej socjaldemokracji domagają się, by już w połowie przyszłego roku rozpoczęto wycofywanie sił Bundeswehry z Afganistanu. Proces ten powinien zakończyć się najpóźniej w 2015 roku - oceniły władze SPD w przedstawionym we wtorek stanowisku.

Opozycyjna SPD zorganizowała we wtorek w Berlinie konferencję poświęconą przyszłości międzynarodowej misji w Afganistanie, w której uczestniczy obecnie około 4600 niemieckich żołnierzy.

W dokumencie, przedstawionym przez szefa partii Sigmara Gabriela oraz przewodniczącego frakcji SPD Franka-Waltera Steinmeiera, socjaldemokraci oceniają, że niemiecki rząd powinien uczynić wszystko, aby wycofywanie kontyngentu Bundeswehry rozpoczęło się równolegle z zaplanowana na lipiec redukcją amerykańskich sił w Afganistanie.

"Misja powinna zakończyć się w przedziale czasowym od 2013 do 2015 roku" - ocenia kierownictwo SPD.

W styczniu niemiecki parlament głosować ma nad przedłużeniem mandatu dla kontyngentu Bundeswehry w ramach misji ISAF w Afganistanie. Chadecko-liberalny rząd chce, by nowy mandat poparła możliwie najszersza większość posłów, co byłoby ważnym sygnałem zarówno dla żołnierzy służących pod Hindukuszem, jak i dla opinii publicznej, coraz bardziej sceptycznej wobec zaangażowania Niemiec w Afganistanie.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle przedstawi w czwartek w Bundestagu pierwsze sprawozdanie na temat operacji pod Hindukuszem. Jak zapowiedział pełnomocnik rządu ds. Afganistanu Michael Steiner raport jest szczery i opisuje zarówno "cienie jak i blaski" niemieckiego zaangażowania w misji ISAF.

Jak ujawniły we wtorek media, w raporcie stwierdzono, że pierwsza redukcja niemieckich sił w Afganistanie może rozpocząć się na przełomie 2011 i 2012 roku - o ile sytuacja na to pozwoli. Stopniowe ograniczenie liczebności oddziałów bojowych, powiązane z przekazywaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ręce afgańskie powinno zakończyć się do 2014 roku. Jednak rząd w Berlinie liczy się z tym, że również po 2014 roku władze w Kabulu zwrócą się do wspólnoty międzynarodowej, także do Niemiec, o pomoc w dalszym szkoleniu afgańskich sił. (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)