Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Steinbach żałuje słów o Bartoszewskim

0
Podziel się

Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach
powiedziała w wywiadzie prasowym, iż żałuje swojej wypowiedzi, że były szef polskiej dyplomacji
Władysław Bartoszewski ma "zły charakter".

bEhFTprF

Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach powiedziała w wywiadzie prasowym, iż żałuje swojej wypowiedzi, że były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski ma "zły charakter".

"Żałuję moich wypowiedzi na temat pana Bartoszewskiego, które w Polsce i Niemczech wywołały tyle poruszenia i wycofuję je" - oświadczyła Steinbach w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". Fragmenty wywiadu, który ukaże się w niedzielę, opublikowano w sobotę z wyprzedzeniem.

Swój atak na Bartoszewskiego tłumaczyła spiętrzonymi emocjami. "Często pytano mnie w minionych latach, dlaczego nie bronię się przed jego atakami. Fakt, że Bartoszewski szczególnie wiele wycierpiał z rąk narodowych socjalistów i jego dorobek dla stosunków polsko-niemieckich pomogły mi to wszystko znosić. W zeszłym tygodniu uszło to ze mnie - raczej mimo woli. Stało się tak z wielu powodów" - powiedziała szefowa BdV.

bEhFTprH

Oceniła jednocześnie, że Bartoszewski mógłby przemyśleć swoje zachowanie. "Z drugiej strony chciałabym, aby Władysław Bartoszewski spokojnie przemyślał sobie to wszystko, co w minionych latach powiedział na mój temat" - dodała.

Od czwartkowej wypowiedzi Eriki Steinbach na temat Bartoszewskiego zdystansowała się niemiecka chadecja, w tym kanclerz Angela Merkel, a także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Z kolei opozycja ostro skrytykowała szefową BdV. Socjaldemokratyczny premier Nadrenii-Palatynatu Kurt Beck zażądał, by złożyła ona mandat poselski.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ jo/ ls/

bEhFTpsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)