Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Steinbach zamierza odwiedzić Polskę

0
Podziel się

Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych zamierza udać się za tydzień do Polski i odwiedzić Rumię, gdzie urodziła się w 1943 r. - donosi niemiecki tygodnik Bild am Sonntag.

Niemcy: Steinbach zamierza odwiedzić Polskę
(PAP/EPA)
bEgqyjsR

Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych zamierza udać się za tydzień do Polski i odwiedzić Rumię, gdzie urodziła się w 1943 r. - donosi niemiecki tygodnik _ Bild am Sonntag _.

Gazeta zaznacza, że 67-letnia Steinbach udaje się w dwudniową podróż nie jako szefowa BdV, ale jako rzeczniczka frakcji chadeckiej do spraw praw człowieka i pomocy humanitarnej. W Gdańsku spotka się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce. Wraz z niemieckim konsulem generalnym odwiedzi też Miejsce Pamięci Narodowej w Piaśnicy.

Między wrześniem 1939 r. a kwietniem 1940 r. Niemcy wymordowali w lasach piaśnickich od 12 tys. do 14 tys. ludzi - przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy.

bEgqyjsT

W Gdyni Steinbach ma złożyć wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary zatopienia w 1945 r. statków pasażerskich _ Wilhelm Gustloff , _ Steuben _ i _ Goya _. Bild am Sonntag _ pisze, że Erika Steinbach wykorzysta wizytę w Polsce, by odwiedzić miejsca związane z jej osobista przeszłością. Odwiedzi Rumię, skąd w 1945 r. uciekła z matką i rodzeństwem przed Armią Czerwoną.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t19630.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemiecka;prasa;erika;steinbach;schodzi;na;margines,29,0,673565.html) Niemiecka prasa: Erika Steinbach schodzi na margines
- _ Spotkam się tam z kobietą, która przed laty napisała do mnie list. Opowiedziała, że trzymała mnie w ramionach, gdy byłam dzieckiem. Dla mnie będzie to pierwsza podróż do miejsca urodzenia, z którego nie mam już żadnych wspomnień _ - powiedziała Steinbach, cytowana przez _ Bild am Sonntag _. Dodała, że nie uważa ona Rumi za swe ojczyste strony. _ - Dla mnie, jako dziecka-uchodźcy ojczyzna była zawsze tam, gdzie była nasza matka _ - powiedziała.

Według tygodnika Steinbach nie poinformowała polskiego rządu o swej dwudniowej podróży, która ma rozpocząć się w przyszłą niedzielę. Tylko w pierwszym dniu wizyty w Polsce będzie jej towarzyszyć niemiecki konsul generalny w Gdańsku Joachim Bleicker.

Erika Steinbach, z domu Hermann, urodziła się 25 lipca 1943 r. w Rumi (niem. Rahmel) niedaleko Gdyni, jako córka żołnierza niemieckich wojsk okupacyjnych feldfebla (podoficera) Wilhelma Karla Hermanna z Hanau koło Frankfurtu nad Menem.

bEgqyjsZ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemcom;grozi;krach;na;rynku;pracy,128,0,829312.html) Niemcom grozi krach na rynku pracy W niektórych branżach już zaczyna brakować specjalistów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t75486.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabrala;rozpedu,229,0,828645.html) Niemiecka lokomotywa nabrała rozpędu PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 5,2 procent. To znacznie więcej od prognoz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t139279.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zielony;po;raz;pierwszy;premierem;landu,115,0,828019.html) Zielony po raz pierwszy premierem landu Winfried Kretschmann pokieruje rządem koalicji Zielonych i socjaldemokratów w Badenii-Wirtembergii.
bEgqyjtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)