Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Steinmeier: stosunki z USA w głębokim kryzysie

0
Podziel się

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego SPD Franka-Waltera Steinmeiera stosunki
niemiecko-amerykańskie wskutek afery związanej z działalnością wywiadu USA znalazły się w kryzysie
najgłębszym od 2003 roku, gdy Berlin odmówił udziału w wojnie z Irakiem.

bEsadBsl

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego SPD Franka-Waltera Steinmeiera stosunki niemiecko-amerykańskie wskutek afery związanej z działalnością wywiadu USA znalazły się w kryzysie najgłębszym od 2003 roku, gdy Berlin odmówił udziału w wojnie z Irakiem.

"Przyjaźń między naszymi krajami doznała bez wątpienia poważnego uszczerbku" - powiedział Steinmeier w niedzielnym wydaniu gazety "Bild". "Najbliższe miesiące będą trudne, bardzo trudne" - dodał polityk SPD, w latach 2005-2009 minister spraw zagranicznych w koalicyjnym rządzie CDU/CSU-SPD Angeli Merkel.

Jak podkreślił Steinmeier, obie strony będą musiały zrobić wiele, by przezwyciężyć obecny kryzys. Przypomniał, że do podobnej sytuacji doszło w 2003 roku, gdy ówczesny kanclerze Gerhard Schroeder odmówił udziału w interwencji w Iraku. Steinmeier kierował wtedy urzędem kanclerskim, należąc do najbliższych współpracowników Schroedera.

bEsadBsn

Niemcy utworzyły wówczas wraz z Francją i Rosją koalicję mającą stanowić przeciwwagę wobec kierowanej przez USA grupy państw uczestniczących w wojnie. Stosunki niemiecko-amerykańskie doznały w tym czasie poważnego uszczerbku; dopiero Merkel po przejęciu władzy w 2005 roku odbudowała kontakty z Waszyngtonem.

Steinmeier zaapelował na łamach "Bilda", by pomimo obecnego konfliktu nie tracić z oczu wspólnych wartości łączących Niemcy i Amerykę. Polityk SPD jest uważany za jednego z kandydatów na szefa MSZ w nowym rządzie koalicyjnym Merkel, który ma powstać do końca roku.

Niemiecki rząd ogłosił pod koniec września, że telefon komórkowy kanclerz Merkel mógł być kontrolowany przez amerykańskie służby wywiadowcze. Merkel w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą wyraziła oburzenie z tego powodu i zażądała wyjaśnienia zarzutów. Szef MSZ Guido Westerwelle wezwał do ministerstwa ambasadora USA, co było bezprecedensowym gestem w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Berlin zabiega obecnie o zawarcie z USA umowy ograniczającej możliwość prowadzenia przez służby amerykańskie inwigilacji na terenie Niemiec. (PAP)

lep/ awl/ itm/

bEsadBsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)